Promosyon Açıklaması Geldi! Teklifler Belli Oldu Promosyon Açıklaması Geldi! Teklifler Belli Oldu

2023 asgari ücret açıklanmasının hemen ardından bugün enflasyon rakamları netlik kazandı. Enflasyon rakamlarının hemen ardından memur ve emekli maaş zammı belli oldu. Bu maaşlar belli olduktan sonra vatandaşlar tarafından özellikle ihtiyaç sahibi vatandaşlara ödenen evde bakım maaşı ile ilgili araştırma yapılmaya başlandı. İşte, 2023 Evde Bakım Maaşı ile ilgili detaylar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçen hafta asgari ücrete yüzde 54,66 oranında zam gelerek maaş 8.506 TL’ye yükseltilmişti. Bugün ise açıklanan enflasyon rakamlarından sonra memur ve emekli zam oranı belli oldu. Bu maaşlar belli olunca devlet tarafından ödenen sosyal yardımlara da zam geldi. Özellikle evde bakım maaşı ile ilgili ödemeler merak edilmeye başlandı.

2023 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

2023 Evde Bakım Maaşı ne kadar? Sorusunun cevabı aslında geçen hafta belli oldu. Devlet tarafından verilen bu maaşlar asgari ücretle beraber artış gösteriyor. Bildiğiniz gibi asgari ücrete geçen hafta yüzde 54,66 oranında zam yapıldığı açıklanmıştı. Evde Bakım Maaşı 2022 yılında 3.666 TL olarak ödeniyordu. Gelen zamdan sonra 2023 evde bakım maaşı 5.771 TL’ye yükseldi.

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatırılıyor?

Devlet tarafından yalnızca ihtiyaç sahiplerine ödenen evde bakım maaşı hesaplara ne zaman yatırılıyor? Sorusu yeni yılın gelmesiyle araştırılmaya başlandı. Geçen yıl her ayın 15’i ile 30’u arasında hesaplara yatırılan evde bakım maaşı ödemeleri Ocak ayında 15 Ocak tarihinde başlayacak. Evde bakım maaşından faydalanmak için gelir düzeyinin uygun olması ve ağır engelli olunduğunu belirten sağlık raporuna sahip olmanız gerekir. Bu ödemeden faydalanmak için ev içerisinde yaşayan kişi başına düşen gelir önem arz etmektedir.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Nasıl Yapılır?

Evde Bakım Maaşı başvuru yapmak isteyen kişiler nasıl başvuru yapıldığını araştırmaktadır. Evde bakım maaşı başvuruları e-devlet üzerinden yapılmakla beraber e devlet şifresi olmayan kişiler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına şahsi olarak başvuru yapılabilmektedir. Başvuru yapan kişiler başvuru durumunu e-devlete giriş yaparak arama kısmına evde bakım aylığı ödemeleri yazarak buradan sorgulama yapabilirsiniz. Yapılan ödemeler PTT üzerinden alınabildiği gibi hesaplara otomatik olarak da yatırılabilmektedir.