ÖSYM tarafından her yıl gerçekleştirilen sınavlarla ilgili yeni bir karar alındı. ÖSYM tarafından alınan karar kapsamında bazı sınavlar bazı illerde yapılmayacak.

İlerleyen günlerde yapılacak olan YÖKDİL/1, YDS/1, TUS/1 ve MSÜ sınavlarıyla ilgili ÖSYM tarafından karar alındı. ÖSYM tarafından alınan kararda deprem bölgesinde bulunan bazı illerde sınavlar iptal edildiği açıklandı. ÖSYM tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya ve Hatay’da belirlenen sınavların yapılmayacağı duyurulurken sınava girecek olan adayların farklı illerden sınav merkezi seçmesi gerektiğine değinildi.

Şanlıurfa'da Selden Etkilenen Otoparktaki 170 Araç Çıkarıldı Şanlıurfa'da Selden Etkilenen Otoparktaki 170 Araç Çıkarıldı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ersoy, yaptığı yazılı açıklamada, "Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerimizde incelemelerde bulunduk. Deprem bölgesi il ve ilçelerindeki yetkililerle yaptığımız toplantılar ve bölgedeki yerinde incelemeler sonrasında Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerimiz ile bu illere bağlı ilçelerimizde MSÜ, YÖKDİL/1, YDS/1 ve TUS/1 sınavlarının yapılmamasına karar verdik. Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya sınav merkezlerinde sınava girmek için tercihte bulunan adaylarımız; MSÜ sınavı için 1-6 Mart 2023 tarihleri arasında, YÖKDİL/1 sınavı için 2-6 Mart 2023 tarihleri arasında, YDS/1 sınavı için 8-9 Mart 2023 tarihleri arasında, TUS/1 sınavı için 1-8 Mart 2023 tarihleri arasında geç başvuru yapabilecektir.

Bu illerde sınavların yapılamaması nedeniyle; daha önce bu illeri sınav merkezi olarak seçen adaylarımız, sınav merkezlerini değiştirmek zorunda olup Türkiye'deki diğer merkezlerden istediklerini sınav merkezi olarak seçebilecekler. Ülke olarak emsali görülmemiş bir afet ile karşı karşıyayız. Bir taraftan afetten etkilenen illerimizi ayağa kaldırmak için birlik ve beraberlik içerisinde çaba gösterirken diğer taraftan sağlıklı sınav uygulamaları yapmaya gayret ediyoruz. Önceliğimiz adaylarımız ve görevlilerimizin güvenliği olup; en küçük bir aksaklık olmaması ve bölgede yaşayan kardeşlerimizin mağduriyet yaşamaması için ÖSYM ailesi olarak yoğun gayret gösteriyoruz." dedi.