Orta gelire sahip vatandaşlara yönelik konut kampanyası yürürlüğe girdi. Geçtiğimiz günlerde “Yeni Evim”de yeni bir gelişme yaşandı. Orta gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmeleri için konut projesinde kapsam genişletildi.

Orta gelirli vatandaşlar, toki projeleri kapsamında kamu bankalarından düşük faizli kredi çekme imkanı bularak ev sahibi olabilecek.

Bakanlık Harekete Geçti

2-47

Orta gelirli vatandaşların kamu bankalarından düşük faiz oranlarında kredi çekerek ev sahibi olabilmeleri için bakanlık harekete geçti.

Projeye göre, orta gelirli vatandaşların sıfır konutlara sahip olabilmeleri için 0,69 faiz oranlarıyla kredi çekebilecekleri açıklanmıştı. Bakanlığın harekete geçmesiyle küçük, büyük tüm müteahhitler kampanyaya dâhil edildi.

Start Verildi

2-48

Yeni Evim kampanyası ile birlikte orta gelirli ailelerin ev sahibi olabilmeleri için start verildi. Ancak orta gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmeleri için kredi çekeceğini ön gören bazı bankalar, kredi vermek için büyük projeleri adres gösterdi. Hal böyle olunca vatandaşlardan şikayet yağdı. Ve bakanlığın harekete geçmesiyle birlikte orta gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmeleri için bir takım düzenlemelere gidildi. TOBB'da, tüm küçük müteahhitlerin de 0,69 faiz kampanyasından yararlanabileceği açıklandı.

Orta gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmeleri için yürütülen konut projesi başvuruları 16 Ocak tarihinde başladı. Ev sahibi olmak isteyen ve Yeni Evim kampanyasına başvuru yapmayı düşünen orta gelirli vatandaşlar, kredi faiz oranı hesaplaması ile aylık ödeme planını hesaplamaya başladı. TOKİ Orta gelir konut kampanyasında, asgari peşinat oranı yüzde 10, azami vade 15 sene olarak belirlendi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati projedeki örnek ödeme planını anlattı.

Buna göre 1 milyon TL kredi kullanıldığı varsayılırsa, vatandaşlar ilk yıl yüzde 0.69 ile 4 bin 410 TL taksit ödeyecek. İkinci yıl taksit ödemeleri 5 bin 400 TL olacak. Üçüncü yıl taksitler 6 bin 480 TL'ye yükselecek. 4. Yıl taksit ödemeleri 10 bin 315 TL'ye çıkacak. Ödemeler son 8 yılda 12 bin 697 TL olacak. Vade sonunda toplam ödeme tutarı 1 milyon 909 bin 570 TL'yi bulacak. Ve orta gelirli ailelerin bu kampanyadan yararlanabilmelerinin tek şartı “sıfır ev” satın almak…

PTT Ev Hanımlarına Maaş Müjdesi Verdi! Tek Çocuğunuzun Olması Yeterli PTT Ev Hanımlarına Maaş Müjdesi Verdi! Tek Çocuğunuzun Olması Yeterli