Gibi 4. Yeni Sezon Startı Verildi Ne Zaman Başlayacak Gibi 4. Yeni Sezon Startı Verildi Ne Zaman Başlayacak

Kar yağışı ile alakalı uzman isim 14 Mart tarihini vererek uyarıda bulunmuştu. Haftalardır mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava nihayetinde mevsim normallerine dönmeye başlarken, Mart kazma kürek yaktıracak dedirten kar kâbusu da geri döndü. Uzmanlar Mart ayı başından itibaren kombilerinizi kapatmayın, sobalarınızı kaldırmayın uyarısını yaparken, nihayet bekledikleri soğuk hava dalgası yurda giriş yaptı. Peki kar yağışı ne kadar sürecek? Hangi illerde kar tatili yaşanacak? 

Uzmanların kar yağışı açıklaması sonrasında ebeveynler okullar tatil olacak mı sorusunun yanıtlarını aramaya devam ediyor. Mart'ın ilk yarısı ılıman olarak geçerken, diğer yarısının da kar yağışı ve fırtınalı geçeceği ön görülüyor. Koca karı soğukları olarak bilinen Son soğuklar, cemrelerin düşmesine aldırmayarak, ortalığı adeta kara buza gömüyor. 

Peki kar yağışı ne kadar devam edecek? Hangi illerde okullar tatil olacak? Havalar ne zaman ısınacak? İşte detaylar...

Bu sabah itibari ile hava durumu konusunda uyarılarda bulunan MGM kar yağışının kimi bölgelerde sulu kar olarak yağabileceğini ön görüyor. Koun ile alakalı yapılan açıklama da 'Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Afyonkarahisar ve Kastamonu çevrelerinde karla karışık yağmur ve hafif kar şeklinde olması beklenen yağışların bir süre yurtta okulları tatil ettireceğe benziyor'' denildi. 

Kuraklığın hat safhada olduğu dönemi giriş yaptığımızı belirten İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, yeni tahminlerinde önümüzdeki gün itibari ile batı bölgelerinde yoğun yağışın beklendiğini ve doğuya doğru kaydıkça da durumun kar yağışı olarak devam edeceğini açıkladı. 

Koca karı soğuklarının yaşandığı bugün itibari ile özellikle de 2 gün konusunda uyarılarda bulunan uzman, okulların tatil edilebileceğine işaret etti. 

Kar geliyor

Bozyurt sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım da  "Kocakarı soğukları kar ile birlikte geliyor. Kışın doğru dürüst yağmayan kar bu defa kocakarı soğukları ile geliyor. Halk takvimindeki günler hiç şaşmıyor. Bu gelecek yağış da onun en somut kanıtı. Her sene 11 Mart'tan 18 Mart'a olan süreçte kıştan kalan son soğuklar olur. Bunlara kocakarı soğukları denir. Bunun asıl adı Berd-el Acuz'dur." dedi.

Öncesi sel uyarısı

Yapılan değerlendirme de ''Ege Bölgesi kıyıları, Doğu Akdeniz, Batı Karadeniz'in doğusu ile Orta Karadeniz'in yağmur ve sağanak yağışlı; Doğu Anadolu'nun doğusunun yağmur ve karla karışık yağmurlu, yükseklerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Osmaniye çevreleri ile Kahramanmaraş’ın güneybatı ilçelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.'' denildi.

Marmara'da da kar uyarısı

Afyon Kocatepe Üniversitesi Coğrafya Bölümü İklim Bilimci Öğretim Üyesi Dr. Okan Bozyurt dün itibari ile soğuk hava dalgasının yurda giriş yaptığını açıkladı. Kar yağışının olabileceği bölgelere Marmara Bölgesini de ekleyen uzman isim, yüksek bölgelere kar gelecek dedi. 

Mart sonunda don uyarısı

Uzman isim özellikle de üreticinin ürünlerinin tam da hava sıcaklıklarını aldanıp uyandığı dönemde etkin olacak olan olumsuz hava koşulları sebebiyle zarar göreceğini açıkladı. "Mart'ın 20'sinden sonra da ciddi bir soğuk ve yağışlı hava bekliyorum. Özellikle 21 Mart ile 28 Mart arasında özellikler yurdumuzun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde kar yağışı bekliyorum ve yer yer don olayları bekliyorum. Tam o zamanlar ağaçların çiçeklenme dönemine denk geliyor. Bu yüzden üreticilerimizin dikkatli olması gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.