Havaların ısınmasına aldanan ağaçlar çiçek açsa da vatandaş 2 haftalık ılıman havaya aldanıp sobalarını kaldırıp, kombilerini kıssa da kar yağışı geri geliyor. Peki havaların özellikle de soğumaya başladığı son 3 4 günde vatandaşın akşında bir soru kar ne zaman yağacak? Kar yağacak mı? Cemrelerin düşmesi sonrasında Mart adeta atasözünde de söylendiği gibi kapıdan baktıracağa benziyor. Yağmur yağışının hâkim olduğu bölgelerde önümüzdeki hafta itibari ile hava sıcaklıklarının daha da düşeceği, kimi bölgelerde kar yağışının başlayacağı hatta bu sebeple de okulların tatil bile olabileceği konuşuluyor. Peki kar yağacak mı? Kar ne zaman yağacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yarından itibaren etkin olacak hava durumu güncellemesini sundu ve şu şekilde açıkladı;

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre hafta boyunca ülke geneli parçalı ve çok bulutlu olacak. Marmara, Ege, Doğu Akdeniz'in Toroslar mevkii, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Karadeniz ile Isparta, Burdur, Kars, Erzincan, Ardahan çevreleri, Antalya'nın batı kesimleri ve Erzurum'un kuzey ilçelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Şubat ayının başında İstanbul'dan başlayan kar yağışını tahmin eden Kerem Ökten son değerlendirmesinde belirli bölgelerde kar yağışının etkisin i sürdüreceğini ve El Nino felaketinin yaşanacağını açıklayarak 

Atmosfer'de uslu dönem bitiyor. Yaramaz dönem başlıyor. 3 yıldır ısrar eden La Nina son buluyor. El nino'ya giriyoruz. Bu durum Ülkemizin bu Yaz çok sıcak geçme ihtimalini artırırken, şiddetli hava olayları da görülebilir. El nino yaramaz erkek çocuk demek. La Nina; uslu kız."  dedi.

Ramazan Kolisi Başvuruları Başladı Bitiyor! İşte Başvuru Adresleri Ramazan Kolisi Başvuruları Başladı Bitiyor! İşte Başvuru Adresleri

Toz taşınımı görüşü azaltacak

Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda toz taşınımının yer yer yoğun olacağı bölgelerde, özellikle de görüş mesafesinin azalmasından mütevellit trafikte olanlara uyarılarda bulunuldu. 

Çığ tehlikesi mevcut

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek yamaçlarında mevcut yaşanacak çığ felaketleri sebebiyle ile vatandaşın tedbirli olması konusunda uyarılarda bulunuldu. 

Peki ya kar?

Soğuk hava dalgasının Mart ayının ikinci çeyreğinde İstanbul'u tehdit edeceği açıklanırken, kar yağışının da El Nino kadar etkili olmayacağı belirtildi. 

Tarih Verildi

Mart ayında özellikle de ülkenin kuzey batısında etkisini gösterecek olan kar yağışları başlayacak. Mart'ın 15'i itibari ile başlayacağı tahmin edilen kar yağışı ile birlikte okulların 1 hafta tatil edileceği de söz konusu olacağı söyleniyor.