Devlet geçim zorluğu çeken vatandaş için gün gün çeşitli yardımları açıklamaya devam ediyor. Belirtilen şartların taşınması durumunda alınacak ve karşılıksız olan yardımlara bir yenisi daha eklendi. Geri ödemesiz öğrenci yardımında devlet öğrenciye 750 TL cep harçlığı veriyor. 

Enflasyonun yaşamı zorlaştırdığı şu günlerde dar gelirli vatandaşın yanında olan devlet, çeşitli yardımlar yapmakta. 2023 yılının ilk ayında yardım kapsamları genişletilerek ödenmeye devam ederken, yeni zamlı yardım paraları da vatandaşın cebini biraz da olsa rahatlatmakta. 

PTT'den Her Ay 1.250 TL Çekeceksiniz! Başvuru için Son Günler PTT'den Her Ay 1.250 TL Çekeceksiniz! Başvuru için Son Günler

Her öğrenciye 750 TL burs imkânı sağlandığı açıklaması ay başı itibari ile açıklanmıştı. Devletin ayırdığı 300 Milyonluk yardım; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerini kapsamakta. Öğrenciye 750 TL yardım başvuruları açılmış bulunmakta.

Öğrenciye 750 TL destek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklanan destek kapsamında öğrenciye 750 TL yardım verilecek. Bu yardımlar hibe edilecek, yani geri ödemesiz gerçekleşecek. 

1500 TL toplam ödenecek

Ailesinin maddi durumu, kendisini okutmaya yetmeyen, hane içi gelir kapsamında düzenlenen her öğrenciye 750 yardım kampanyası sene de 2 kere ödenecek ve toplamda 1500 TL verilecek. İlk şartın örgün eğitim kurumunda okumanın olduğu bu başvuru Sosyal Aile ve Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenmiş olup, belirlenen diğer şartları da taşımanız durumunda senede iki kere 750 TL cep harçlığı alabileceksiniz. 

750 TL öğrenci yardımı şartları

Okulların açılması ile birlikte öğrencilere sağlanacak olan yardım başvuruları nihayetinde başladı. Devlet tarafından düzenlenen bu yardımı alabilmek için belirli şartları taşıdığınızı düşünüyorsanız hemen başvurabilir, bir dönemde 2 kere toplam 1.500 TL yardım alabilirsiniz. 

  • 25 yaşın altında olmak
  • Örgün eğitim veren okulda okuyor olmak
  • İlköğretim, lise ya da üniversite öğrencisi olmak
  • Ailesinin ikamet ettiği ilin dışında okuyor olmak
  • Türk vatandaşı olmak

400 Bin kişi kontenjan mevcut

Geçtiğimiz haftalarda başlayan her öğrenciye 750 TL yardım parası öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanması adına burs niteliğinde ve geri dönüşümsüz olarak verilecek. 400 Bin öğrenci ile sınırlı olan kontenjandan faydalanmak için hemen yukarıdaki koşulları karşılamak kaidesiyle başvuru yapabilirsiniz. 

Başvuruyu nereye yapacağım?

Öğrenci yardımı kapsamında başvuru ile alınabilecek olan 1.500 TL yardım bizzat giderek yapılabiliyor. Diğer yardımlar gibi internet üzerinden yapılan başvurular kabul edilmiyor.  Ulaşım desteği adı altına geçen bu yardım kampanyasından faydalanmak isteyen öğrencisi olan aileler, başvuru koşulları karşılanması durumunda hemen yardımı alabilmekte.  Yardım başvurusu için öğrenci ya da velisi ikametinin bulunduğu adrese bağlı olan Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’na giderek bizzat başvuru yapabiliyor. 

Başvuru çok fazla

Açıklanan her öğrenciye 750 TL yardımdan sadece 400 bin öğrenci faydalanabilecek. Bu sene öğrenci yardımı kampanyasından faydalanmak isteyen öğrenci sayısının ise açılan kontenjanın neredeyse iki katı olduğu bildirildi. 

E-Devlet üzerinden başvuru oluyor mu?

Öğrenciye yardım kampanyası için çekinceli davranan vatandaş yüz yüze başvuru yapmaktan geri duruyor. Ancak kimi E-Devlet üzerinden yapılan yardımlar gibi Ulaşım desteği altında verilecek olan 750 TL yardım için başvurular sadece yüz yüze yapılabiliyor. 

1 Ocak itibari ile yüz yüze alınan başvuru kapsamında kontenjan dolduğu ancak öğrencilere yeni yardımların yapılması için yeni başvuruların açıldığı belirtildi.