Kahramanmaraş'ta meydana gelen yıkıcı deprem sonrasında eğitime iki hafta verilmiş, ara tatil ile birlikte 1 aylık süreçte öğrenciler okula gidememişti. 13 Şubat tarihinde okulların açılması beklenirken, Bakanlık tarafından yapılan açıklama ile birlikte 20 Şubat'ta eğitim başlamıştı. 

Derslerin müfredatın gerisinde kalması sonrasında akıllarda bir soru Nisan ara tatili ertelenecek mi, iptal mi? sorusu olurken, son dakika bakanlıktan konu ile alakalı açıklama geldi. 

Peki Nisan'da ara tail olacak mı? Nisan'da bir hafta tatil olacak mı? Son senelerde 15 günlük ara tatile ek olarak Kasım ve Nisan aylarında da birer haftalık tatil yapılmakta. Böylece okulların kapanması da haziran ayının sonuna ulaşmakta. 6 Şubat tarihinde meydana gelen ve tüm ülkeyi yasa boğan deprem sonrasında 2 hafta uzayan tatil akabinde nisan tatili hakkında araştırmalar devam ediyor. Nisan ara tatili ertelenecek mi, iptal mi? MEB tarafından konu hakkında yapılan son dakika açıklamalar!

SON Dakika! Elektrik ve Doğalgaz Borçlarınız Silinmiş Olabilir Hemen Kontrol Edin SON Dakika! Elektrik ve Doğalgaz Borçlarınız Silinmiş Olabilir Hemen Kontrol Edin

MEB 2022-2023 takvimi ile alakalı son dakika açıklama yaptı ve yapılan açıklama ile birlikte Nisan tatilinin olup olmayacağı da belli oldu. 

MEB tarafından son dakika yapılan tatil açıklaması

MEB takvimine göre; 17-20 Nisan 2023'te ikinci ara tatil olacak. Yani herhangi bir iptal ve erteleme durumu yok. 12 Eylül 2022'de başlayan eğitim öğretim dönemi ise 16 Haziran 2023'te son bulacak. 

Nisan tatili kaç gün olacak

17 Tatil de başlayacak olan Nisan tatili Cumartesi ve Pazarların da dahil olması ile birlikte 9 gün olacak 

Deprem bölgesinde okullar ne zaman açılacak?

Depremden etkilenen illerde henüz eğitim başlamamış bulunuyor. Bakan Özer okulların açılması ile alakalı yaptığı açıklamalarda şu sözleri söyledi. 

Adana, Gaziantep ve Osmaniye illerinde eğitim öğretime 1 Mart'a kadar verilen ara 13 Mart'a kadar uzatıldı. Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş ve Hatay da da 1 Mart tarihine kadar verilen ara 27 Mart tarihine kadar uzatıldı.

Yaz Tatili ne zaman başlayacak?

Okulların uzun süre kapalı olması sebebiyle yaz tatilinin uzayıp uzamayacağı da merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yayınlanan takvime göre, 16 Haziran 2023'de yaz tatili başlayacak.

Yaz tatili ne zaman bitecek?

16 Haziran'da başlayacak olan yaz tatili, 11 Eylül itibari ile son bulacak ve yeni eğitim öğrenim hayatı başlayacak. Ancak deprem sonrasında uzayan tatil sebebiyle tam olarak düzene girmeyen müfredatın uzayacağı ve yaz tatiline girilmesi tarihinde de uzamalar olacağı ön görülüyor.