Emekli Sandığı, SSK ve BAĞ-KUR emeklisi olabilmek adına sigortalı işte çalışan birey, sadece çalışmakla kalmıyor bir de yaş şartını da tamamlaması durumunda emekli olabiliyor. Devlet çalışmayan ev hanımlarının da kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına emeklilik çalışmalarını hızlandırdı. Sadece 25 yıl evli kalma şartına, ev hanımları da emekli oluyor. 

Çalışmayan, herhangi bir geliri olmayan ev hanımlarına müjdeli haber, devlet tarafından verildi. Öyle ki sadece evli olma şartına istinaden ev hanımlarına emekli olma yolu açılıyor. Herhangi bir işte çalışmayan ve geliri olmayan, SGK ile bir bağlantısı bulunmayan ev hanımları, 25 yıl evli kalmaları durumunda otomatikman emekli olabiliyor. 

Günümüzde ev hanımı birey sayısı oldukça fazla. Öyle ki gerek ev işleri ile ilgilenmek gerekse de çocuğunu kimseye bırakamayarak kendisi bakmak durumunda kalan ev hanımları, SGK'nın hizmetlerinden eşinin sayesinde faydalanabilmekte. 

SGK ev hanımlarına müjdeyi verdi

SGK tarafından geçtiğimiz gün yapılan açıklama da ev hanımlarının emekli olma hayali gerçekleşecek. Böylece kendi hesabına yatan maaşı alabilecek. kendi üzerinden bakılmak adına hastaneye gidebilecek. 

Ev hanımı emekli ücreti ne kadar

Belirtilen şartları taşıyan ev hanımları hemen emekliye ayrılabilecek. Normal SGK emeklisi olacak olan ev hanımı, herkesin faydalandığı haklardan faydalanabilecek ve en düşük maaş 5.500 kapsamında maaş alabilecek. 

Ev hanımı nasıl emekli olur

SGK tarafından yapılan açıklama ile ev hanımlarının emekli olması için 2 koşul bulunuyor. Bu iki koşulu sağlayan ev hanımı, başvurusunun tamamlanması akabinde hemen emekli olacak. 

Doğum borçlanması, vergisiz esnaflık ya da isteğe bağlı sigorta gibi koşulları tamamlayan ev hanımı emekli olacak. Emekli olup olamayacağını öğrenmek isteyen ev hanımları E-Devlet hesaplarından gerekli kontrolleri sağlayabiliyor. 

Çalışmayan ev hanımı nasıl emekli olacak?

Hayatında hiç çalışmayan bir anne, doğum borçlanması ile emekli olabilmekte. En fazla üç çocuk borçlanmasını ödeyen ev hanımı emekli olabiliyor. Ancak bunun da bir koşulu bulunuyor. Doğumdan önce sigorta girişi olanlar, doğumdan sonra geçen sürelerinin 2 yıla kadar olan kısmını borçlanabilmekte

Sosyal güvencesi olmayıp hiç çalışma geçmişi olmayan ev hanımı da emekli olabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK)'ya başvurmak kaidesiyle isteğe bağlı emekli olma şartı ise her ay düzenli bir miktar prim ödemekten geçiyor.

 

Primi kendisi belirliyor

Hiç çalışmayan ev hanımı her ay düzenli prim ödeyerek emekli oluyor. Prim miktarını kendisi belirlese de bunun bir alt ve üst sınırı mevcut. 

Alt sınır asgari ücretin yüzde 32'si olurken, üst sınır ise brüt asgari ücretin 7,5 katının yüzde 32’si kabul ediliyor.

En düşük isteğe bağlı sigorta primi 3 bin 218,4 TL, en yüksek ise 24 bin 144 TL olarak açıklanırken, bunun diğer şart ve koşulları da şu şekilde karşımıza çıkıyor

Ocakta da Zam gelmişti! Honda Civic Şubat 2023 Fiyat Listesi Güncellendi! Ocakta da Zam gelmişti! Honda Civic Şubat 2023 Fiyat Listesi Güncellendi!

İsteğe bağlı emekli olma şartları

-18 yaşından büyük olmak

-Zorunlu sigorta gerektiren işlerde çalışmamak

-Sahip olduğu sigorta nedeniyle aylık alıyor olmamak

-Gelir Vergisi'nden muaf olduğunu belgelemek

Ev hanımları vergisiz esnaf olabilir

Ev hanımlarına emeklilik yolu açan başka bir seçenekte karşımıza vergisiz esnaf olarak çıkıyor. Kendi kendine iş yapabilen evinde çalıştığını belgeleyen ev hanımı esnaf muaflığı seçeneğini kullanmış oluyor.  Motorlu taşıt kullanmamak şartı ile bir iş yeri açmadan perakende ticaret ile uğraşanlar evlerine işçi almadan tek başına çalışanlar için de emeklilik yolu var. 

Esnaf Muafiyet Belgesi alınması sonrasında, kendileri için geçerli primi ödeyen ev hanımı bu şekilde de emekli olabiliyor.