Bugün itibari ile hava sıcaklıkları hissedilir derecede düşmeye başladı. Yaklaşık 2 hafta boyunca süren ılıman hava cemre düşmesi ile daha da ısınmış, ağaçlar aldanıp çiçek açmışken onları yerle bir edecek El Nino kabusu Mart ayını ele geçirecek. Sobalarını kaldıranlar, kombilerini kısanlara üzücü haber. Kış mevsiminde bu kadar soğuk olmamıştı. 

Kışın sayılı hafta merkezlere kar yağmış ve keza yağışların da olmaması kuraklık tehditini ortaya çıkarmışken, okulları kapatacak soğuk hava dalgası ile birlikte El Nino kasırgası ülkenin kimi kısımlarında hakim olurken, batı kesimlere de bunun soğukluğu geçecek.  Peki kar ne zaman yağacak? Hangi illerde kar yağışı olacak?

Karla beraber fırtına da başlayacak olan iller de okulların tatil edileceği ve bu olumsuz havanın 2 hafta etkisini göstereceği tahmin ediliyor. Peki El Nino nedir? El Nino ne zaman gelecek?

Meteoroloji açıkladı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü kısa vade hava durumu tahminlerini sundu ve şu açıklamayı yaptı

Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, İç Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde yer yer gök gürültülü sağanak, Doğu Anadolu’nun kuzeyinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde ülke genelinde yer yer pus ve sis ile birlikte doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

İşte kar yağacak iller

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün açıklamasına göre Erzurum ve Kars'ta kar yağışı ilk etap olarak bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek yamaçlarında çığ tehlikesi riski bulunuyor.

Zamlı Emekli Maaşları Ne Zaman Ödenecek? Gün Verildi Zamlı Emekli Maaşları Ne Zaman Ödenecek? Gün Verildi

İstanbul için uyarı

Soğuk hava dalgasının Mart ayının ikinci çeyreğinde İstanbul'u tehdit edeceği açıklanırken, kar yağışının da El Nino kadar etkili olmayacağı belirtildi. 

Tarih Verildi

Mart ayında özellikle de ülkenin kuzey batısında etkisini gösterecek olan kar yağışları başlayacak. Mart'ın 15'i itibari ile başlayacağı tahmin edilen kar yağışı ile birlikte okulların 1 hafta tatil edileceği de söz konusu olacağı söyleniyor.