2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmeleri yüzbinlerce kamu çalışanı için büyük önem arz ediyor. Bu kapsamda TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ, zam taleplerini iletmeye başladı. Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri, üniversiteler ve hastanelerin personellerini ilgilendiren zam konusu günlerdir gündemdeki yerini koruyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 700 bin işçiyi ilgilendiren görüşmelerin sonucunda Temmuz ayı zam oranı belli oldu. Peki en düşük işçi maaşının 15 bin lira olduğu iddiaları onay aldı mı?

TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ, 700 binden fazla kamu işçisini ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde taban ücretlerin brüt 15 bin liraya yükseltilmesi, bütün ücretlere yüzde 15 refah payı ilave edilmesi ve birinci altı ay yüzde 45 zam yapılması talebinde bulundu.

Şubat ayında görüşmelerin başlayacağı açıklanan ancak deprem felaketi sonrasında görüşmelerin uzadığı işçi zamları konusunda gözler Mart ayına çevrilmişti. Geçtiğimiz gün itibari ile zam çalışmaları startını verdi. Sendikaların sunduğu talepler değerlendirilmeye alındı. Peki işçi zammında son durum ne?

Ocak sonunda sendikalar tarafından ilk talepler oluşturulmuş ve masaya dökülmesi için de Şubat ayı beklenmişti. Yıkıcı deprem akabinde rafa kalkan görüşmeler Mart ayı itibari ile başladı. TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ yüzbinlerce işçi adına rakamları talep ederken, işverenleri temsil eden Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası'ndan (TÜHİS) yapılacak açıklama da merakla beklenmekteydi. 

Taleplerin içerisinde başlangıç tarihinde aylık brüt çıplak ücretleri 15 bin liranın altında olan işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerinin 15 bin liraya çekilmesi yer alırken, onay alması durumunda Temmuz ayında yüzde 45'lik zam kesinleşecek. 

Detaylar şu şekilde sıralandı

  • Refah payı ilave edildikten sonra, toplu iş sözleşmesinin yürürlük başlangıç tarihindeki (aylık/günlük/saatlik) brüt çıplak ücretlerine, yürürlük başlangıç tarihinden geçerli olmak üzere birinci altı ay için yüzde 45 oranında zam yapılacak.
  • Diğer altı aylık dönemlerde, işçilerin aldıkları brüt çıplak ücretlerine (aylık/günlük/saatlik) yüzde 5 fazlası oranında zam yapılacak. Toplu iş sözleşmelerinde 6772 sayılı Kanuna göre ödenen ilave tediye, kapsamdaki tüm işçilere (Belediye şirketleri ve il özel idare şirketleri dahil) ödenir.
  • İş bu ilave tediye dışında işçilere toplu iş sözleşmesi ile ödenen ikramiye gün sayısı 60 günden az olan iş yerlerinde ikramiye gün sayısı 60 güne tamamlanacak. Toplu iş sözleşmeleri kapsamındaki işçilere, sosyal yardım olarak 2023 yılı için her ay net 2 bin 500 lira, 2024 yılı için her ay net 3 bin 500 lira olarak ödenecek.

İşçi Zammı ay içinde açıklanacak

Konu ile alakalı işçi tarafının verdiği tekliflerinin görüşülmeye başlandığı açıklandı. Geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, "Kamu işçileriyle ilgili sürdürdüğümüz toplu iş sözleşmesi çerçeve protokolü çalışmamız başlamıştı. Deprem nedeniyle onu askıya aldık ama hiçbir hak kaybı olmayacak şekilde bunu da gerçekleştireceğiz." açıklamasında bulunmuştu. 

Yapı Kredi Kendi Rekorunu Kırdı! 31,000 TL Promosyon Cepleri Doldurdu Yapı Kredi Kendi Rekorunu Kırdı! 31,000 TL Promosyon Cepleri Doldurdu