Milyonlarca emekli vatandaşın 2. zammı yaklaşırken, Temmuz ayında ne kadar maaş alınacağı merak ediliyor. 14 milyon emekli ve 4.5 milyon memurun gözü Temmuz ayında gerçekleşecek zamdayken diğer tarafta da intibak zammı var. 6 aylık enflasyon oranına göre Temmuz zammı ne kadar olacak merak konusu. İşte memur ve emeklilerin merakla beklediği zam hakkında tüm detaylar...

Ocak’ta gelen zamdan sonra emeklilerin ve memurların beklediği 6 aylık enflasyona göre gerçekleşecek olan Temmuz zammı var. Ocak ayında yapılacak olan emekli maaşı 5.500 TL’ye artarken şimdi TÜİK verilerine göre 2 ayın enflasyon oranına göre bazı ipuçları geliyor. Temmuz 2023’te ne kadar zam gelecek? Memur ve emekliler zamla birlikte ne kadar maaş alacak? En az emekli maaşı ne kadar olacak? En az memur maaşı ne kadar olacak?

ŞUBAT AYI ENFLASYON ORANI

TÜFE (Tüketici fiyat endeksi) aylık olarak TÜİK tarafından aylık 3,15 açıklanırken, yıllık bazda yüzde 55,18 oldu.

Enflasyon oranına göre maaşlar ne kadar olacak?

Bağ-Kur’lu esnafın mevcut maaşı 5.456 TL iken enflasyon ile 6.001 TL olacak.

2000 öncesi SSK’lı olan vatandaşlar için şu an maaş miktarı 6.093 TL iken yeni maaşlar 6.702 TL olacak.

Minimum emekli maaşı şu an 5.500 TL iken 6.050 TL olacak. Bu en az emekli maaşı düzenleme ile belirlenmektedir.

Ocak ayında gerçekleşe 8 toplu sözleşme artışı ile beraber enflasyon farkının yüzde 16,48 olması da üstüne 13,52 puanlık refah payı da konunca yüzde 30 oldu. Şimdi memurlar ve emekli memurlar için gelecek zamlar son verilere göre nasıl olacak?

Bu durumda Temmuz ayında gelecek yüzde 6 zam olursa üstüne enflasyon farkının eklenmesi durumunda yüzde 8 ile birlikte 13,52 refah payı değil yüzde 8 oranını aşıp aşmadığına bakılacak. Aşması halinde enflasyon farkı zamlara yansıyacak.

Halk Bankası Rekorunu Tazeledi! Bu Promosyon Ödemesi Çıldırtacak Halk Bankası Rekorunu Tazeledi! Bu Promosyon Ödemesi Çıldırtacak

OCAK VE ŞUBAT ENFLASYON ORANI

2 ayın enflasyon oranı yüzde 10 olduğu için emeklilere ve memurlara şu an enflasyon farkı oluşmuş gibi. Temmuz’da yapılacak zam oranı da 2 aylık veriye göre yüzde 7.96’ya ulaştı. Son 4 ayın verilerinin gelmesiyle gelecek zam miktarı da iyice netleşecek.