Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından son dakika hava durumu güncellemesi sunuldu. Pazar günü itibari ile tekrardan yurda girecek olan yağışlı hava dalgası sebebiyle özellikle de kırmızı alarm verilen iller listesi açıklandı. Sağanak yağış olacak iller listesi bir hayli fazla olduğu gözler önüne serilirken, vatandaş, olumsuzluklardan etkilenmemesi adına uyarıldı. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün yaptığı açıklamaya göre ülke geneli çok bulutlu olacak iken Marmara’nın doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Tekirdağ, Kırklareli ve Muğla çevreleri ile Çanakkale’nin iç kesimleri sağanak yağışla geçecek. Peki sağanak yağış hangi illerde olacak?

Karla karışık olacak

Batı ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile İç ve Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yükseklerinde başlayacak olan sağanak yağış zaman zaman karla karışık olarak gerçekleşecek. 

Meteoroloji’den ilgili 5 il için bugün yapılan uyarıda şu ifadeler yer aldı:

“Yapılan değerlendirmelere göre, 19.03.2023 Pazar günü ilk saatlerden itibaren Mardin, Siirt, Batman ve Hakkari’de yerel olarak kuvvetli, Şırnak çevrelerinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışların 1800 m üzeri yüksek kesimlerde yoğun karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

Şiddetli yağış için uyarı

 İstanbul'un Anadolu yakası, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Malatya, Elazığ, Tunceli ve Mardin çevrelerinde kuvvetli, Adıyaman ve Şanlıurfa çevreleri ile Kahramanmaraş’ın doğu, Malatya'nın güney ilçelerinde yağışın etkisinin yüksek olacağı belirtildi. 

Öğrencilere Dev Destek Açıklandı! 20 Bin TL Ödenecek Öğrencilere Dev Destek Açıklandı! 20 Bin TL Ödenecek

Rüzgar etkisini arttıracak

Yağış olan illerin çevresinde bulunan illerde de durumu şiddetli fırtına olarak açıklanırken, Marmara ile Kıyı Ege’de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği bilgisi de iletildi.