Eski PayPal başkanı ve Meta yöneticisi David Marcus'a göre "Kripto Kışı" 2024'ten önce hatta 2025'ten önce sona ermeyecek. Marcus’un tahmini; Kripto para değerlerinin yarıdan fazla azaldığı, ticaretin çöktüğü ve FTX  dahil bir dizi yüksek profilli şirketin iflas ettiği bir yılın ardından geldi.

Akbank Mobil Uygulamayı İndirene Anında 10.000 TL Hem de Faizsiz Akbank Mobil Uygulamayı İndirene Anında 10.000 TL Hem de Faizsiz

Eski Paypal Başkanı ve Meta Yöneticisi Marcus Uyardı!

Marcus, iki yıldan fazla bir süre PayPal Başkanlığını yaptıktan sonra yedi yıl Meta (Facebook)  ile çalıştı. Aralık 2021'de Menlo Park şirketi başkanlığını yaptığı Novi kripto para cüzdanı projesinden vazgeçti. Bugün, Los Angeles kripto ödeme platformu Lightspark’kurucusu ve CEO’luğunu yürütüyor.

Cuma günü yaptığı bir röportajda Marcus, kripto piyasasının "vicdansız kişilerin suistimalinden kurtulmasının ve düzenlemelere gitmenin" birkaç yıl alacağını söyledi.

Marcus, "Tüketici güveninin yeniden inşa edilmesi de birkaç yıl alacak, ancak sonunda bunun temiz yatırımcı ve platformlar için uzun vadede faydalı bir başlanagıç olacağına inanıyorum" dedi.

Kötü ve Acımasız Bir Yıl Geride Kaldı

Yatırımcılar milyarlarca dolar kaybettikten sonra iflas başvurusunda bulunan FTX'i "korkunç ve şok edici" olarak nitelendiren Marcus: ‘’kötü ve acımasız bir yılın geride kaldığını’’ söyledi.

Marcus'un yıl sonu açıklamalarında yaptığı diğer tahminler şunlar:

  • Daha fazla işten çıkarma: "Büyük teknoloji şirketleri, çok daha az insanla daha çok iş yapma imkanını görecek, 2023’te çok fazla işten çıkarma olacak."
  • Elveda enflasyon, merhaba durgunluk?: "Oranların bu benzeri görülmemiş artışı, enflasyonu ve talebi normaleştirecek, büyük olasılıkla bir durgunlukla sonuçlanacak.  Fakat ne kadar etkili ve uzun sürecek?’’ açıklamalarında bulundu.