Türkiye İstatistik Kurumu tarafından memur ve emeklilerin merak içerisinde beklediği enflasyon verileri açıklandı. Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından Aralık ayı enflasyonu yüzde 1,18 olurken yıllık enflasyon da yüzde 64,27 olarak belirlendi. Enflasyon oranları belli olduğu için memur ve emekli maaşlarıyla ilgili hesaplamalar yapılmaya başlandı. Özellikle emekli olan ve EYT’liler tarafından araştırmalar devam ederken şimdi en düşük memur maaşı belli oldu.

En Düşük Memur Maaşı Belli Oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon oranlarından sonra hem memur hem de memur emeklileri için belirlenen zam oranı da yüzde 16,48 olarak açıklandı. Memur maaşlarına gelen zam oranından sonra da en düşük memur maaşı belli oldu. Normal şartlarda zam gelmeden önce en düşük memur maaşı 9105 TL idi. En düşük memur maaşı şimdi yapılan artıştan sonra 10.609 TL olarak belirlendi. Maaşlara eğer refah payı ve toplu sözleşme zammı gibi ek ödemeler eklenirse ödeme miktarı değişiklik gösterebilir.

99 Bine Ford Connect, 120 Bine Doblo, 190 Bine Transit! Ziraat Bankası Herkesi Araç Sahibi Yapacak 99 Bine Ford Connect, 120 Bine Doblo, 190 Bine Transit! Ziraat Bankası Herkesi Araç Sahibi Yapacak

Maaşlar Ne Zaman Hesaplara Yatırılacak?

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranları kapsamında milyonlarca memur ve memur emeklisi tarafından beklenen Ocak memur zammı 2023 belli oldu. Memur maaşlarına yüzde 16,48 zam geleceği hesaplandı. Yılda iki kez zam gelen memur maaşlarına eklenecek olan refah payı ve toplu sözleşme zammı gibi ödemeler eklendikten sonra net memur maaşı belli olacaktır. Memur maaşları hesaplara 15 Ocak 2023 tarihinde yatırılması bekleniyor.