Pedra Furada, 12.000 yıl öncesine ait yüzlerce kaya resminin keşfedildiği bir sit alanı olmasının yanı sıra  50 bin yıl öncesine ait taş koleksiyonlarını da içinde barındırıyor. Yeni bulunan taş alet yatakları Clovis insanlarının Kuzey Amerika'ya gelişinden çok önceye dayanmaktadır. Amerika kıtasındaki insanların varlığıyla taş aletlerin arasındaki tezat durum kafa karışıklığına sebep olurken soru işaretleri giderilmeye başlandı. The Holocene dergisinde yayınlanan yeni bir makalede, aletlerin kapuçin maymunları tarafından yapıldığı öne sürüldü.

2022 yılında bin 120 eserin Türkiye'ye iadesi gerçekleşti 2022 yılında bin 120 eserin Türkiye'ye iadesi gerçekleşti

Kapuçin Maymunları Çok Zeki

Kapuçin maymunları günümüzde, Orta Amerika ve Güney Amerika'daki tropikal ormanlarda yaşamaktadır. Aynı zamanda en zeki Yeni Dünya maymunu olarak kabul edilirler. Araştırmacılar tarafından büyük palmiye yemişlerini kırmak için nehir taşlarını kullandıkları sık sık gözlemlenmiştir.

Uluslararası araştırma ekibi çeşitli bölgelerden kapuçin maymunlarının yapmış olduğu taş aletleri karşılaştırdı. Pedra Furada gibi Pleistosen lokalitelerinden gelen aletlerin, bir kaya parçası ile düz bir kuvarsit yüzeyi arasında tekrarlanan çarpmalarla oluşturulan kapuçin yapımı işçilikle tutarlı olduğunu buldular.

Sonuç olarak, araştırmacılar şunları söyledi: "Brezilya'daki erken arkeolojik alanların insan kaynaklı olmadığından, kapuçin maymunlarına ait olabileceğinden eminiz." dediler.