Şubat ayına girmeye sadece sayılı gün kalmışken, Şubat ayı evde ödeme maaşları yatan iller listesi güncellendi mi? Her ay farklı tarihlerde hesaplara yatan ve il il değişiklik gösteren evde bakım maaşı bu ay zamlı olarak açıklanırken, hak sahibi vatandaş Şubat ayı evde bakım maaşı ne zaman yatacak sorusunu yineliyor. Şubat ayı ödeme bilgisinin merak edildiği bu ödemeleri Ziraat Katılım Bankası hesaplarınız üzerinden ya da E-Devlet ilgili sayfadan sorgulayabilirsiniz. 

Evde bakım parası yatan iller merak konusu oldu. Şubat ayında zamlı yapılacak olan ödemeler kapsamı sorulurken, hangi il de hangi tarihte evde bakım maaşının yatacağı merak konusu oldu. 

İhtiyaç sahibi vatandaşa devlet destekleri devam ederken, uzunca süredir var olan evde bakım aylığı ödemeleri her ay merak konusu oluyor. 

Şubat evde bakım maaşları ne zaman yatacak

Aile Sosyal ve Hizmetler Bakanlığı tarafından evde bakım maaşları her ayın 15'in itibaren hesaplara otomatik olarak yatırılıyor. Aralık ayında yapılan ödemeler 3.336 TL olurken, Şubat ayı itibari ile 1.000 TL zam gelerek 4.336 TL olarak açıklandı. ,

Engelli maaşı, yaşlılık ve evde bakım maaşlarına 2023 zammı beklenirken, asgari ücret zammı üzerinden yapılan zam 1.000 TL olarak güncellendi. 

2023 Ocak Temmuz ayında ödemeler 4.336 TL olarak verilecek. 

Asgari ücrete yapılan zam oranı yansıtıldı

Ocak ayı itibari ile asgari ücrete yapılan yüzde 54,66 zam oranı memur ve emeklilerde yüzde 30 olarak belirlenirken, devlet desteklerine de zam geldi. Şubat ayı evde bakım maaşları adı altında her ay Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen yardımlara da 1.000 Tl zam geldiği belirlendi. 

Evde bakım maaşı nasıl sorgulanır?

Devletin desteği kapsamında her ay ödenen evde bakım maaşı il il ve tarih olarak farklılık gösterirken yatıp yatmadığını da sorgulamak çok basit. Garanti Katılım Bankası hesabınız üzerinden SMS yoluyla öğrenebileceğiniz gibi E-Devlet hesabınız üzerinden de sorgulama yapabiliyorsunuz. 

E-Devlet üzerinden arama kısmına 'Engelli evde bakım bilgileri' sekmesinden aylık ödemenizin yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. 

Denizbank Promosyon Şovu Yaptı! 18.800 Ek Ödeme Hesaplara Yattı Denizbank Promosyon Şovu Yaptı! 18.800 Ek Ödeme Hesaplara Yattı

Başvuru işlemleri nasıl yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşın başvurusunu yapabileceği Evde Bakım Maaşı almak için il ve ilçenizin bağlı olduğu Aile ve Sosyal Hizmetler binasına giderek başvuru yapabilirsiniz. Öte yandan ilçe müdürlüklerinden de başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. 

SMS yoluyla nasıl öğrenilir?

SMS yolu ile sorgulamak için ise cep telefonunuzun mesajlar bölümüne 'BAKIYE' yazıp 4747'ye göndermeniz gerekmektedir. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.

Evde bakım maaşı alma şartları nedir?

Ön planda olması gereken şartlar vardır. Hane içindeki birey sayısı ve haneye giren maaş miktarının bölünmesi ile belirlenmektedir. Engelli bireyin de dahil edildiği bu ödemeleri alabilmek için engelli kişinin yaşadığı bölgede yer alan Aile ve Sosyal Politikalar İl veya ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvurular ne zaman sonuçlanır?

Her ay 15'inden sonra yatacak olan ödemeler ay sonuna kadar hesaplara yatmaktadır. İlk defa başvuru yapan bireyin ise kesin sonucu 3 ile 6 ay arasından sonuçlanmaktadır.