Devam eden enflasyon ortamı ve artan hayat pahalılığı, çok sayıda vatandaşın kredi ve kredi kartlarıyla hayatını yaşamasına neden oluyor. Ancak bazıları bu kadar da şanslı değil! Daha önce kırmızı kalem yiyen, deyim yerindeyse bankaların gözünde güvensiz hale gelen vatandaşlar, bankaların şartları nedeniyle kredi kullanamıyorlar. Bu durumda da artan nakit ihtiyacı gibi problemlerde bir çözüm bulunamıyor.

kredinotu2

Kredi kartı ödemelerini ya da kredi ödemeleri düzenli olarak yapmayanlar, zamanla bankalar nezdinde kara listeye düşerler. Kara listeye düşen kişiler ise kredi kartı ya da kredi kullandırmaya uygun değildir. Bu nedenle de bu kişiler acil nakit ihtiyaçlarını karşılayamazlar. Ancak, kara liste kalıcı olmadığı gibi bazı yöntemlerle bankaların kara listesinden çıkmak mümkündür. Peki bu vatandaşlar kara listeden nasıl çıkarlar? Kırmızı kalem yiyen kişilerin kredi çekebilmesi için ne yapması gerekir? 

Tüm Kredi Borçlarınızı Kapatın! 

kredinotu1

Bankaların kara listesinden çıkabilmek için var olan tüm kredi ve kredi kartı borçlarının kapatılması hayati önem taşımaktadır. Bu noktada eğer kefil ya da teminat gösterilebiliyorsa, bir borç kapatma kredisi çekmek en mantıklı seçenek olacaktır. Ancak eğer borç kapatma kredisi alınamıyorsa, borç yapılandırılmalı ve taksitli bir şekilde de olsa olabilecek en kısa sürede düzenli bir şekilde ödenmelidir. 

Kredi Kartınıza Talimat Verin! 

Tüm borçlarınızı kapattıktan sonra bankanın gözünde güven kazanmanın en kolay yollarından birisi otomatik ödeme talimatlarıdır. Faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vererek ve kredi kartı borçlarınızı düzenli ödeyerek tekrar banka gözünde güven kazanmanız mümkündür. 

kredinotu

Kara Liste Nedir?

Kara liste, kredi çekip ilk iki taksit borcunu geciktirmiş, devam eden süreçte de ödeme yapmamış kişilerin yer aldığı listedir. Kara liste denmesinin sebebi, söz konusu kişi daha ilk taksitten ödeme yapmadığı için güvenilmezdir ve bu yüzden de diğer bankaların da dikkat etmesi gereken bir müşteridir.

Devletten 65 Yaş Aylığı Müjdesi! 8.000 TL Hesabınıza Yatacak Devletten 65 Yaş Aylığı Müjdesi! 8.000 TL Hesabınıza Yatacak

Eğer bir müşteri ilk iki kredi taksitini ve devamındaki taksitlerini de aynı şekilde geciktiriyorsa, kara listeye alınır. Kara listeye düşen kişi yasal takibe alınır. Yasal takip sürecinin sona erebilmesi için ise en az 30 gün süreyle bir ödeme yapılması gerekmektedir.

Kara liste, diğer tüm bankalar tarafından görülen bir listedir. Bu nedenle kara listeye düşmemek oldukça önemlidir. Aynı zamanda kredi notunuzu da etkileyen bu listeden çıkmak için ise yukarıda anlattığımız yöntemler kullanılmaktadır.