Bankaların aslında müşterilerinin teminatı olarak gördüğü ve her kredi çekimi sırasında artı masraf olarak kayıtlara geçen kredi hayat sigortası ile alakalı son dakika gelişmeler mevcut. Konut, İhtiyaç ya da taşıt kredisi fark etmeksizin, belirli şartlara sahip olan bireyin E-Devlet üzerinden başvurmak kaidesiyle hayat sigortasını geri aldığı haberleri gündemdeki yerini koruyor. Peki çekilen krediler ile birlikte kesilen hayat sigortası geri alınır mı? Hayat Sigortası nasıl geri alınır? İşte detaylar...

Vatandaş toplu para ihtiyaçlarını karşılamak için zaman zaman kredilere yönelmekte. Kendi ödeyebileceği miktarda çekilen krediler için hayat sigortası ek masraf olarak eklenmekte. Bankaların kendilerini garanti altına almak adına kredi sözleşmelerine eklediği zorunlu hale gelen ve ek masraf olarak gösterilen kredi hayat sigortası için devlet yeni bir adım attı. 

Kredi çektiğiniz bankanın sözleşmesini okuduğunuzda hayat sigortası şartı yoksa bu ödemeden muaf oluyorsunuz. Ayrıca kimi bankalar zaman zaman kampanya olarak dosya masrafı sıfır şeklinde krediler de sunabiliyor. Ancak hayat sigortası kesilen bir krediniz yapacağınız hukuki yolların da olduğunu biliyor musunuz?

Hayat Sigortası geri alınabiliyor

Kredi çeken bireye aslında zorunlu olarak gösterilen hayat sigortası için çekilen miktarın geri alınabileceğini bilen kişi sayısı çok az iken, bu haberimizden sonra geri alma şartlarını karşılayıp karşılamayacağını öğrenebilirsiniz. 

Bankalar yaptırım uyguluyor

Öyle ki vatandaş bankaya kredi çekmek için gittiğinde adeta hayat sigortası yaptırımı ile karşı karşıya kalıyor. Hayat sigortası istemeyen vatandaşın ya kredisi iptal ediliyor ya da ödemelerde değişiklikler meydana geliyor. 

Birey ölürse krediyi sigorta ödüyor

Bankaların kendini teminat altına alması adına başvurduğu hayat sigortası detayında bu ücret sigorta şirketine gidiyor ve kişi kredi var iken hayatını kaybederse, bankaya o parayı sigorta şirketi ödüyor. 

Hayat sigortası yapılmayan krediler için, çeken bireyin ölmesi durumunda bu parayı varisleri ödüyor. Konu ile alakalı Avukat Hadi Dündar'ın açıklaması şu şekilde;

Türk Ticaret Kanunu’nda bunun için düzenleme olduğunu ve buna göre, hayatı sigorta edilen kişinin, ilk primin ödenmesinden önce ölmesi durumunda sigorta sözleşmesinin geçersiz olacağı biliniyor

Hayat sigortası kapsamında merak edilen bir diğer kanunda da "Sadece zorunlu masraflar tüketiciden istenilebilir" maddesi mevcut. Öte yandan zorunlu olan masrafların da nereye harcandığının ispat edilmesi gerekliliği de ortaya çıkmış durumda

Akbank Mobil Uygulamayı İndirene Anında 10.000 TL Hem de Faizsiz Akbank Mobil Uygulamayı İndirene Anında 10.000 TL Hem de Faizsiz

İşte bu maddelerin ortaya çıkması sonrasında vatandaş hayat sigortası yaptırmak istemiyor. Ya da yaptırdığı hayat sigortasını geri almak istiyor. 

Hayat Sigortası iptal etme yolları

Kredi çeken vatandaş hayat sigortası ödemesini geri alabilmekte iken uygulanacak yollarda şu şekilde

E-Devlet (turkiye.gov.tr) adresi üzerinden kendi şifreniz ile giriş yapmanız gerekliliği ile birlikte mobilden girileceği zaman tarayıcı üzerinden erişim sağlanması şartı mevcut.

Ara kısmına "Hayat Sigortası Poliçe ve Tazminat Bilgileri Sorgulama" yazıp, çıkan sayfada adınıza olan hayat sigortalarını kontrol etmeniz gerekiyor. 

Hayat Sigortası açıklamasının yanında yer alan detaylı bilgi kısmı ile tüm detaylara ulaşabileceksiniz. 

Eğer ki "Poliçe Durum" kısmında "Yürürlükte'' ibaresi var ise hayat sigortanızı geri alamıyorsunuz. 

Tekrardan arama kısmına gelip "Sigortacılık ve Özel Emeklilik Şikâyet Başvuru ve Takibi" yazdıktan sonra açılan sayfada "yeni başvuru" yaparak adımları takip etmeniz gerekiyor. 

İade Talebi bildirimi

Kendi mail adresiniz ve adınız soyadınız ile birlikte çıkan sayfada iade talebinde bulunmanız gerekiyor. Hayat sigortası iade talebi için ise kullanılması gereken cümle ise şu şekilde "(TARİH) tarihinde (BANKA İSMİ) bankasından çektiğim krediyle beraber şahsıma imza atılan (123456) poliçe nolu (SİGORTA ŞİRKETİNİN ADI) ait sigorta poliçesinin iptal ve tutarının (TRIBAN NUMARANIZ) iban numarasına yatırılmasını talep ederim."