Ev, Taşıt ya da ihtiyaç kredisi fark etmeksizin bir kere kredi çektiğiniz takdirde, krediden kesilen kesinti miktarları geri alabiliyorsunuz. Kredi kullanımında zorunlu olarak kesilen hayat sigortası ile alakalı devletten son dakika karar çıktı. Aslında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)'nın bu kapsamda çok net tavırları olduğu ve vatandaşın aleyhine bir işlem yapılamayacağı gerçeği de mevcut.

İster 3 sene ister 5 sene, zaman fark etmeksizin çekilen kredilerden kesilen hayat sigortasını geri alabileceksiniz. E-Devlet üzerinden yapılacak olan hayat sigortası geri ödeme işlemleri sonrasında, işleminiz onay alırsa o dönem kesilen tutar otomatikman hesabınıza yatacak. Geçtiğimiz günlerde devreye sokulan ancak çoğu vatandaşın bilmediği bu geri ödeme kapsamı sonrasında hayat sigortası geri alınır mı? hayat sigortası iadesi nasıl yapılır? sorularının yanıtları sizlerle. 

Bankalar üzerinden çekilen kredi çeşidi ne olursa olsun bu işlemi yaparak hayat sigortası geri ödemesini alabileceksiniz. Bankaların zorunlu kıldığı ancak yasa tasarısında var olmayan ve zorunlulukla dayatılamayacak olan hayat sigortası işlemleri için E-Devlet üzerinden kolaylıkla başvurup geri ödeme başvurusu yapabilirsiniz. 

Her krediye oluyor

Zaman fark etmeksizin krediler için kesilen hayat sigortası geri ödemeleri sadece tek kredi için de geçerli değil. Çektiğiniz her kredi için işlem kapatılmadıysa geri ödeme alabileceksiniz. Yaşam şartlarının zorlaştığı günümüzde nakit ihtiyacı kapsamında vatandaş kredilere yönelmekte iken bir nevi bunu fırsat bilen bankalar da dosya masrafı adı altında birçok kesinti yapıyor. İşte bu kesintilerden biri de hayat sigortası kesintisi olurken, BDDK'nın son dakika düzenlemesi ile geri alma şartları belirlendi. 

Kimi bankalarda hayat sigortası zorunluluğu yok

Bankalardan kredi çekerken öne çıkan sözleşmenin şartları bu mana da çok önemli. Öyle ki hayat sigortası kesintisi ile alakalı bir sözleşmeye imza atmadıysanız ve sizden yine de kesildiyse E-Devlet üzerinden itiraz dilekçesini sunabilirsiniz. 

Ancak dosya masrafı sıfır kampanyası adı altında imzalanan kredi tutarları için geri ödeme yapılmıyor. 

Hayat Sigortası kesintisi geri ödenecek

Sözleşme sonrasında çekilen krediler ile alakalı kesintiler vatandaşın eline az para geçmesine mahal veriyor. Öyle ki hayat sigortası imzası atmanız sonrasında aradan ne kadar zaman geçerse geçsin, hukuki yollar ile bu kesintiyi alabileceksiniz.

Hayat sigortası neden yapılıyor

Kredi çeken vatandaş için kesilen hayat sigortası aslında bankanın sigorta şirketine verdiği para olarak bilinirken, çeken bireyin ölmesi durumunda, krediyi bankaya sigorta ödüyor. Öyle ki bankalar bir nevi kendilerini güvence altına almış oluyor.

Bankaların kuralları çok katı

İhtiyaçları için kredi çekmek durumunda olan vatandaş bankaların dayatmaları ile karşılaşıyor. Hayat sigortası kesintisini zorunlu olarak imzalamak durumunda kalıyor. İmzalamaması durumunda da kredi çekmesi imkânsız açıklaması ile karşılaşıyor. 

Ancak hayat sigortasının yapılmadığı ve bu kesintinin de olmadığı krediler de bankanın açıklamasında, kredi çeken kişi ölürse, kalan borcu varisler ödüyor. Aslında sırf bu sebeple bile hayat sigortası şartı vatandaşa makul geliyor. 

E-devlet devrede

Eğer ki sizde kredi çektiyseniz ve hayat sigortanız kesildiyse, borcunuz bitsin bitmesin konu ile alakalı yetkili mercilere başvurabilirsiniz. İlgili sigorta şirketi veya bankanın yanı sıra poliçenin belirli hüküm ve koşullarına bağlı olacak olan bu geri ödeme koşulları için e-devlet işlemi halledememeniz durumunda doğrudan sigorta şirketine ulaşabilirsiniz. 

Ölen birey içinde geri alınabiliyor

Devlet ve Maliye Bakanlığı'nın yeni bir kararı ile hayat sigortası primi iade kanunu yürürlüğe girdi. Böylece borçlunun vefatı halinde kredi teminatı olarak kullanılır ve borçlu şirket borcunu öderse talep üzerine hayat sigortası iade edilecek.

Hayat Kredisi E-Devlet üzerinden nasıl ödenecek

E-Devlet E-Talimat bölümünde sizden kesilen tutarı görebileceksiniz. İşte bu kapsamda hayat sigortası poliçenizin detaylarına ulaşabileceksiniz. E-Devlet uygulaması üzerinden başvurular kabul edilmez iken sadece WEB aracılığı ile başvurular değerlendirmeye alınacak.  Ancak hesabınıza girmeniz akabinde yürürlükte ibaresi ile karşılaşırsanız ödemeyi geri alamıyorsunuz 

Devletten 65 Yaş Aylığı Müjdesi! 8.000 TL Hesabınıza Yatacak Devletten 65 Yaş Aylığı Müjdesi! 8.000 TL Hesabınıza Yatacak

Hayat Sigortası geri ödeme başvurusu

turkiye.gov.tr adresinize giriş yaptıktan sonra ara kısmına "Hayat Sigortası Poliçe ve Tazminat Bilgileri Sorgulama'' yazdığınız takdirde ilgili kısma ulaşacaksınız.   "Sigortacılık ve Özel Emeklilik Şikâyet Başvuru ve Takibi" yazdıktan sonra açılan sayfada "yeni başvuru" deyip ilgili kısımları doldurmanız sonrasında başvurunuz oluşturulacak. 

İade talebi yazısı örneği

Hayat sigortası geri ödemesi için yeni başvuru kısmında yer alan talebiniz kısmına "(TARİH) tarihinde (BANKA İSMİ) bankasından çektiğim krediyle beraber şahsıma imza atılan (123456) poliçe nolu (SİGORTA ŞİRKETİNİN ADI) ait sigorta poliçesinin iptal ve tutarının (TRIBAN NUMARANIZ) iban numarasına yatırılmasını talep ederim." yazmanız yeterli olacaktır