Milyonlarca kişinin beklediği haber bugün geldi. Bugün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamalar sonucu Aralık ayı Enflasyon oranı ve 2022 yılı son 6 aylık enflasyon oranı belli oldu. Yapılan açıklama kapsamında Aralık ayı enflasyon oranı yüzde 1,18 oranında artış gösterdi. Hal böyle olunca hemen her maaş yükseldi. Yükseliş gösteren maaşlar arasında dul yetim aylığı ödemeleri de yer aldı. 2023 dul yetim aylığı ödemeleri zamlandı.

Dul Yetim Aylığı Nedir?

Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine ödenen aylıklardan biri olan dul yetim aylığı çocuklara, anne ve babaları sebebiyle ödenen ölüm aylığına yetim aylığı denir. Yayımlanan kanun kapsamında hem kız hem erkek çocuklarına anne babalarından olan hak sahipliği sebebiyle aylık bağlanması için farklı şartların karşılanması gerekir. Dul aylığı ise eşi sigortalı olan kişinin ölümü ile birlikte hak sahiplerine bağlanan aylıktır. Aylık bağlanması için en önemli şart ölen kişinin eşiyle yasal evlilik bağı bulunmasıdır.

2023 Dul Yetim Aylığı Ne Kadar Oldu?

Bugün açıklanan enflasyon oranlarından sonra memur, emekli ve memur emeklisinin yılın ilk altı ayında ne kadar maaş alacağı belli oldu. Yapılan açıklama sonucu memur, emekli ve memur emeklisi maaşlarına yüzde 25’lik zam gelmesinin ardından en düşük dul ve yetim aylığı belli oldu. Yapılan zam sonucu:

Yüzde 25 hisse oranına göre en düşük dul ve yetim aylığı 877 TL iken 1012 TL’ye yükselecek,

Yüzde 25 hisse oranına göre en yüksek dul ve yetim aylığı 3228 TL iken 3725 TL’ye yükselecek.

Yüzde 50 hisse oranına göre en düşük dul ve yetim aylığı 1755 TL iken 2025 TL’ye yükselecek,

Yüzde 50 hisse oranına göre en yüksek dul ve yetim aylığı 4145 TL iken 4783 TL’ye yükselecek.

O Bankayı Tavsiye Edene 5.000 TL Koşulsuz Verilecek! Başvurular Başladı O Bankayı Tavsiye Edene 5.000 TL Koşulsuz Verilecek! Başvurular Başladı

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dul ve Yetim Aylığı başvurusu ihtiyaç sahiplerine verildiği gibi başvuru şekli araştırılmaktadır. Dul ve yetim aylığı için başvuru yapmak isteyen kişilerin e-devlet üzerinden başvuru yapabileceği gibi aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumuna bizzat başvuru yapılabilecektir. Başvurusu onaylanan kişilerin hesabına para yatırılacaktır.