Vatandaşların İhtiyacı İçin Kesin Talimat Verildi! PTT ve 3 Kamu Bankası 20 Bin TL Krediyi Şipşak Hesaplara Yatıracak Vatandaşların İhtiyacı İçin Kesin Talimat Verildi! PTT ve 3 Kamu Bankası 20 Bin TL Krediyi Şipşak Hesaplara Yatıracak

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımsal üretimi artırmak ve çiftçilere destek olmak içini çeşitli ödemeler yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda, geçtiğimiz yıl kişi başı 100 bin TL olarak ödenen Uzman Eller Projesi hibe desteğinde artış yapıldı. Yüzde 150 oranında artış ile birlikte , kişi başına destek tutarı 250.000 TL seviyesine yükseldi. Söz konusu hibe desteğinin açıklanması ile birlikte, destekten kimlerin faydalanabileceği ve desteğin detayları ile ilgili araştırmalar hız kazandı.

Uzman Eller Projesi Hibe Desteği

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Uzman Eller Projesi hibe desteği ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı. Bakan Kirişçi'nin paylaşımında ''Kırsal alanda yaşayan/yaşamayı taahhüt eden, tarım, orman, gıda ve su ürünleri alanlarında üniversiteden mezun gençlere HİBE desteğini 250 bin TL'ye yükselttik. Ayrıca tarım ve hayvancılık alanlarında lise mezunu gençlerimizi de Uzman Eller Projesi kapsamına aldık.'' ifadeleri yer aldı.

Uzman Eller Projesi Hibe Desteği Kimler Alabilir?

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgilendirmeye göre, Uzman Eller Projesi hibe desteği ile kırsal alanda yaşayan/yaşamayı taahhüt eden, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren üniversitelerin fakülte ve meslek yüksekokullarından mezun genç nüfusun istihdamına katkı sağlamak; bitkisel üretim, hayvancılık, gıda ve su ürünleri sektörlerinde girişimciliği destekleyerek bu faaliyetlerin eğitimli kişiler tarafından yapılmasını teşvik etmek, tarımsal üretimin miktarını, kalitesini ve verimliliğini arttırmak, ülkemize kırsal alanda tarımsal üretim yapan işletmelere örnek, kendi işini yapabilen ve istihdam imkanı ortaya koyabilen sürdürülebilir gelir getirici yatırımlar kazandırmak amaçlanıyor.

250.000 TL Hibe Desteği

14/1/2023 tarihli ve 32073 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Karar değişikliği ile Uzman Eller Projeseinde hibe desteği 250.000 TL seviyesine çıkarıldı. Bu kapsamda, 2023 yılında söz konusu şartları yerine getiren kişilere 250 bin TL hibe desteği sağlanacak.