Havaların bu denli sıcak gitmesi barajlar ve göllerin kuraklık alarmı vermesine neden olurken Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından beklenen yağış haberi geldi. Ocak ayının bitmesine kısa bir süre kala Türkiye’nin pek çok şehrinde hala bahar havası yaşanmaktadır. Hal böyle olunca barajlar ve göller kuraklık alarmı vermekle beraber aylardır hem vatandaşlar hem çiftçiler tarafından beklenen yağışlar Türkiye’yi etkisi altına almayı başaracak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Türkiye’ye kutuplar üzerinden soğuk hava dalgası yaklaştığı ve bu soğuk hava dalgasının da kar yağışını getireceği belirlendi. Gelen tahminlere göre ay sonu itibariyle yağışlı havalar başlayacak.

Çok Bekledik Ama Değecek!

Geçen yıl Şubat ve Mart aylarında Türkiye genelinde yoğun yağış olmuş ve lapa lapa kar yağmıştı. Uzmanlar bu yıl da aynı olacağını düşündüklerini söylerken Hava Forum tarafından yapılan yorumda:

Türk Ressam Kemal Yazıcı Dubai’de resim sergisi açtı Türk Ressam Kemal Yazıcı Dubai’de resim sergisi açtı

"Çok bekledik ama değecek gibi. Türkiye'ye kutup kapısı açılıyor. Bu kapıdan arka arkaya birçok karlı hava dalgası gelebilir. Tahminlere göre ay sonu itibarıyla yağışlı ve soğuk bir sürece giriyoruz. Ocak sonundan itibaren ve Şubat'ta yağmur, kar, soğuk ne ararsan var. Takipteyiz. Kutuplardan gelen bu soğuk hava kapısı Türkiye koridorunda açılırsa kolay kolay kapanmaz. Arada bir İtalya da sürece dahil olup, bizim aleyhimize durum oluşturuyor. Bir maç gibi düşünürsek 21 Ocak Cumartesi itibarıyla son durum Türkiye:3 İtalya:1 Maçın nasıl sona ereceği pazartesi veya salı netleşmeye başlar” denildi.