Ayçiçek Yağı İndirimini Gören 3'er 5'er Alacak! 5 LT Fiyatı Şok Edecek Ayçiçek Yağı İndirimini Gören 3'er 5'er Alacak! 5 LT Fiyatı Şok Edecek

Ramazan’a sayılı günler kala milyonlarca vatandaşın ceplerine zarar bir haber daha geldi. Oruç tutacak kişiler kalan 12 günü sayarken kırmızı etin zamlanması can sıktı. Milyonlarca vatandaş kırmızı ete veda etmek zorunda kalacak. Gelen kırmızı et fiyatlarına zam sosyal medyada dahi gündem oldu. Peki kırmızı et fiyatları ne kadar? Mart 2023 kırmızı et fiyatları ne kadar oldu? İşte kırmızı et fiyatları detaylar...

Ramazan ayı geldi çattı, oruç tutmaya 12 gün kaldı. 23 Mart itibariyle Ramazan ayı başlamış olacak ve birçok vatandaş bununla beraber gelen kırmızı et zammı nedeniyle buzdolaplarına et koyamayacak. Kırmızı et fiyatlarının en uygununu arayan vatandaşlar için artık et almak hayal oldu. Kırmızı et fiyatları artışına sosyal medya üzerinden dahi büyük tepkiler geldi.

Kırmızı Et Fiyatlarına Ne Kadar Zam Geldi?

Yaşanan enflasyon sebebiyle gün geçtikçe zamlar gelmeye devam ediyor. Ardı arkası kesilmeyen zamlardan sonra ekonomik kriz gittikçe hissedilir bir hale geldi. Türkiye’de kırmızı et fiyatlarına gelen zamlar vatandaşın belini iyice büktü. Haftada 1 et almak bile lüks olmuş durumdayken artık şanslı vatandaşlar ayda 1 kere buzdolabına et koyabilecek. Uygun fiyatlı et bulan vatandaşlar ise kasapların önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

kirmizi-et-fiyatlarina-ramazan-oncesi-okkali-zam-kilosu-300-tlye-dayandi-1

Gelen Zamlarla Kıymanın Kilosu 300 TL’yi Buldu!

23 Mart’ta Ramazan beklenirken kırmızı ete gelen zam haberi öncesinde geldi. Uygun et bulmak isteyen kişiler de kasapların önünde sıraya girdi. Et fiyatları vatandaşları iyice zorlar hale geldi. Sadece şu son 1 ayda kırmızı et fiyatlarına yüzde 30 zam geldi. Ulusal Kırmızı Et Konseyi ise dana karkas ete gelen zamların 180 TL’yi görmesiyle ortalama fiyatın 175 TL’ye çıktığını belirtti. Gelen zamlarla kıymanın bir kilo fiyatı 300 TL’yi buldu.

Kırmızı Et Fiyatlarına Bakanlıktan Müdahale

Kırmızı et fiyatlarının yalnızca son bir ayda yüzde 30 zamlanmasıyla birlikte artık vatandaş duruma tahammül edemez hale geldi. Evlerine et sokamayacak duruma gelen vatandaşların yanı sıra kasaplar bile satışlarının bu denli düştüğünü gördükçe isyan ediyor.

Duruma ise Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan müdahale geldi. Kırmızı et fiyatlarının fahiş artışı sebebiyle Güney Amerika ile Avrupa’dan kasaplık hayvan ve karkas et ithal edilecek. ETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Vet. Dr. Ahmet Yücesan Türkiye çapında karantina olması sebebiyle fiyatların daha fazla artabileceği konusunda da uyardı.