Özellikle de işsizler, yeni iş görüşmesi gideceği zaman yaptığı masraflar adeta cepleri yakarken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile devlet ortaklaşa çalışmaları ile işsizlere görüşmeye giderken ceplerine harçlık koyuyor. İş görüşmesine gitmek isteyen vatandaş gerek yol parası gerek tıraş bakım parası gerekse de yemek parası bulmaya zorlanırken, bu kapsamda devlet dar gelirli vatandaşın yanında oluyor. 

 ‘İşe Yönlendirme Yardımı’ adı altında pek bilinmeyen bu yardım için devlet 3 kere vatandaşa para ödüyor. 1.650 TL yardım parası PTT üzerinden çekilebiliyor. 

18-55 yaş aralığındaki bireylere verilen İşe Yönlendirme Yardımını aslında kimse bilmiyor. Başvuru ile hak kazanma sahibi olunan yardımlar ile alakalı detaylar şu sıralar vatandaş tarafından merak ediliyor. Senede 3 kere ödenen bu yardım 1.650 TL iken yeni yılın gelmesi ile birlikte zam yapılması da bekleniyor. 

İşe Başlama Yardımı başvuruları nasıl yapılır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı aracılığı ile yapılan başvuruların değerlendirilmeye alınması sonrasında işsize verilen bu yardım parası sene de 3 kere eşit şekilde dağıtılıyor. 

Her konu da dar gelirli vatandaşın yanında olan devlet yeni başlattığı bu destek ile işe başlama alınma sürecinize yardımda bulunuyor. 

İŞKUR devreye giriyor

İşe Başlama bakım yardımı adı altında böyle bir yardım olduğu bilgisine ulaşan vatandaş, işe başlama yardımı nasıl yapılır sorusunun yanıtını araştırırken, karşısına İŞKUR tarafından Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi’ne kayıtlı olma gerekliliği de çıkıyor. 

İster 1+1 İster 3+1 Devlet El Attı Bedavaya Ev Dağıtıyor İster 1+1 İster 3+1 Devlet El Attı Bedavaya Ev Dağıtıyor

Başvuru yapan ihtiyaç sahiplerinin başvuru sonrasında bir ay içerisinde ikametgahının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına müracaat etmemesi gerekliliği de mevcut. 

Yeni zamlarla artması bekleniyor

Yılda üç kere alınabilen bu yardım için tek seferlik ödeme 550 TL olarak bilinirken, sene de 3 kere alınacağı sebebiyle toplam da 1.650 TL'lik yardıma ulaşmış oluyor. 

Ayrıca işe başlama yardımı da mevcut

İş öncesi dar gelirlinin yanında olan devlet, işe başladıktan sonra da 1 kereye mahsus yardım parası veriyor. Aylık brüt asgari ücretin 1/3 ü kadar ödeme yapılıyor.

İş başvurusu akabinde işe başlayan birey, SGK kaydının yapılması sonrasında 2 ay içerisinde SYDV'larına müracaatı ile işe başlama yardımından faydalanabiliyor. Bir yıl süre ile alınan bu yardım ile Şartlı Eğitim (ŞEY) ve Şartlı Sağlık (ŞSY) yardımları kesilmeyecek.