E-Devlet’te son zamanlarda birçok yeni uygulama devreye aktifleştirildi bunlardan bazıları internet aboneliği iptali ve maaş taşıma işlemleri. Ancak öyle bir uygulama var ki çoğu kişinin haberi yok. Her ay maaşınızdan kesilerek tıkır tıkır birikiyor. Görenler dev bir kumbara açmış gibi seviniyor. İki farklı şekilde e-devlette para birikiyor. İşte paraya ihtiyacı olanlara ilaç gibi gelecek o birikimler ve kumbarayı açma yöntemi.

Ocakta da Zam gelmişti! Honda Civic Şubat 2023 Fiyat Listesi Güncellendi! Ocakta da Zam gelmişti! Honda Civic Şubat 2023 Fiyat Listesi Güncellendi!

E-Devlette Nasıl Para Birikiyor?

E-devlette paranız iki şekilde birikiyor, bunlardan birincisi Bireysel Emekli Sisteminde (BES) gerçekleşiyor. Sigortalı çalışan vatandaşların maaşlarından her ay kesilerek emeklilik havuzuna aktarılıyor. Çalışanlar BES’ten çıkış yapmadığı sürece kesintiler devam ediyor. Eğer siz de birikin paranız olup olmadığı merak ediyorsanız e-devlet üzerinden Takasbank’tan kontrol edebilirsiniz. Burada çıkaracağınız formla ilgili sigorta şirketine BES’ten ayrılma talebi gönderebilirsiniz.

  • E-devlet üzerinden ‘’takasbank’’ sorgusunu aratın
  • Sonuç çıkıyorsa tıklayın
  • Açılan ekranda 4-5 sayfalık bir sözleşme çıkacaktır
  • Formun çıktısını alarak doldurun faks ya da posta yoluyla şirkete gönderin. Hepsi bu kadar!

E-devlet Üzerinde Biriken Diğer Paralar

Evet…Belki birçok kişi BES’i duymuştu çoktan ayrılmıştı ya da umursamayarak işlem yapmamıştı. Ancak bu uygulamadan çoğu vatandaşın haberi yok. ‘’E-devlet şahıs ödemeleri’’ yanlış duymadınız devletin vatandaşlara ödediği para hesabında yatıyor. E-devlette birikine paralar nelerdir?

İlaç ödemesi, yol parası ödemesi, süt parası ödemesi, asker yolluğu ve cenaze yardımı gibi birçok para burada unutuluyor.

E-devlette biriken paranız olup olmadığını öğrenmek için, e-devlet sorgu ekranına gelerek ‘’şahıs ödemeleri’’ yazıp aratmanız gerekiyor. Burada karşınıza çıkacak ekranda tarafınıza herhangi bir ödeme olup olmadığını öğrenebileceksiniz. Eğer tarafınıza bir ödeme gözüküyor ise mesai saatleri içerisinde PTT’ye giderek paranızı çekebilirsiniz.