Yapılan bu tuhaf araştırmada yunus, orka ve ispermeçet balinalarının, okyanusun derinlerinde avlanmak için kullandığı ilginç bir taktik fark edildi.  

Araştırmaya göre söz konusu bu deniz canlıları; aynı Kim Kardashian, Britney Spears ve Paris Hilton gibi düşük perdeden ses çıkarıyor. Bu da insan psikolojisinde 'iç gıcıklayıcı' olarak tanımlanıyor. 

Bu ünlü isimlerde vücut bulan pes sesle konuşma modası son dönemlerde gençler arasında popülerleşirken, söz konusu konuşma tarzı en çok Kim Kardashian ile anılıyor. 

Independent Türkçe'de yayımlanan bir habere göre, Science isimli bilim dergisinde yayımlanan yeni araştırma, bu ses tonunu başkalarını etkilemek için kullanan tek canlıların insanlar olmadığını ortaya koydu. 

Yunus, orka ve ispermeçet balinalarının solunum yollarını inceleyen uzmanlar, dudağa benzeyen ikili et dokuların olduğunu tespit etti. 

orkaarastirma

Dudağa Benzeyen Bir Yapıları Var! 

Söz konusu deniz canlılarında bugüne kadar fark edilmeyen bu dudak yapısı, İngilizce'de 'vocal fry' olarak isimlendirilen iç gıcıklayıcı sesin çıkarılmasını sağlıyor. 

Farah Zeynep Abdullah'ın Musa Orhan'la Davası Sonuçlandı Farah Zeynep Abdullah'ın Musa Orhan'la Davası Sonuçlandı

Güney İsveç Üniversitesi'nden bilim insanları, söz konusu deniz canlılarının çıkardığı sesleri analiz ederken, bu 3 ünlüye çok benzer bir ses modülasyonu tespit etti. 

Örneğin, ispermeçet balinaları 3 bin metre derinliğe dalabilirken, bu derinlikte suyun basıncı nedeniyle balinanın nasıl ses çıkarabildiği ilk başta anlaşılamadı. 

ispermecetarastirma

20 yıldır devam eden balina gözlemleri ise bu bilmecenin çözülmesine imkan sağladı. 

Yapılan deney ve gözlemlere göre, ispermeçet balinalarının da yer aldığı dişli balinalar, ciğerlerinde yer alan az miktardaki havayı, burunlarındaki 'nazofaringeal kese' isimli yapıya yönlendiriyor.

Keseden çıkan hava ise akciğerleri ve ses tellerini pas geçiyor. Yani, burunları üzerinden bir ses üretim organları var ve gırtlaklarını ses çıkarmak için kullanmıyorlar. 

Araştırma ekininden Coen Elemans'a göre bu hayvanlar, söz konusu iç gıcıklayıcı sesi çıkarabilmek için havayı kese içindeki 'sonik dudaklar' isimli bölgede birbirine vurarak yüksek ses üreten zarların içinden geçiriyorlar.

Danimarka Üniversitesi'nden Peter Telgberg ise durumu şöyle açıklıyor: 

Bunu bir balon gibi düşünebilirsiniz. Bir balonu şişirir ve ardından ucunu sıkarak havayı salarsanız gıcırdayan bir ses çıkar.

yunusarastirma

Yunuslar Neden Gülümsüyor? 

Telgberg ve Elemans, yunusların ve diğer dişli balinaların yüzündeki 'gülümser' ifadenin de söz konusu yeni keşfedilen dudak yapısından kaynaklandığına inanıyor. 

Elemans, 'Balinalar, sıfır yüz ifadesine sahip. Bunun karşılığında çıkardıkları sesleri ayrıntılarıyla kontrol edebiliyorlar' şeklinde konuşurken, 'Gıcırtılı ses insanlarda bazen sinir bozucu olarak niteleniyor. Ancak şüphesiz ki dişli balinalar için evrimsel bir başarı öyküsü' diyor.