Hazine ve Maliye Bakanlığı kentsel dönüşüm destek paketini açıkladı. Hazırlanan finansman paketi kapsamında kişi başı kredi üst limitinin 600 bin TL'den 1 milyon 250 bin TL'ye çıkarıldığı bildirildi. Ayrıca finansman maliyetinin 840 baz puana kadar olan kısmını Hazine'nin karşılayacağı söylendi. 

Firmalara Destek Süreci Başlıyor 

Kentsel dönüşüm sürecinde konut üreten firmalara da destek sağlanacağı bildirildi. Hazine destekli kefalet sistemi kapsamında, şu ana kadar uygulanan tazmin oranının, bu paket özelinde yüzde 7'den yüzde 9'a çıkarıldığı açıklandı. 

kentseldonusumdestegi

12 Ay Ödemesiz Konut Finansmanı 

Açıklanan finansman paketi ile 12 ay ödemesiz dönemli olmak üzere 48 ay vadeli kredi kullandırılacağı bildirildi. 250 milyon TL'ye kadar finansman imkanı sunulan pakette, 50 milyaR TL kefalet limiti de kullanıma açıldı. 

5 Farklı Kredi Paketi Olacak 

Hazırlanan paket kapsamında riskli yapıların malikleri; güçlendirme, konut yapım, konut edinme, iş yeri yapım ve iş yeri edinme kredisi kullanabilecekler. Söz konusu 5 kredinin azami kredi limiti ise şöyle olacak:

  • Güçlendirme kredisi: 320 bin TL 
  • Konut yapım kredisi: 1 milyon 250 bin TL 
  • Konut edinme kredisi: 1 milyon 250 bin TL 
  • İş yeri yapım kredisi: 800 bin TL 
  • İş yeri edinme kredisi 350 bin TL 

Öte yandan kredi faizleri ise yüzde 1.49 olurken, güçlendirme kredisinde faiz yüzde 0.99 ve devlet katkısı yüzde 0.50 olacak. 

Konut yapım kredisi kullananların ilk konut için ödeyeceği faiz yüzde 0.79, devlet katkısı yüzde 0.70 olacak. Daha sonraki konutlar için en fazla 3 milyon TL'ye kadar kredi kullananlar yüzde 0.89 faiz öderken devlet katkısı yüzde 0.60 olacak. 

Vade süresi konut kredileri için 10 yıl, iş yeri kredileri için ise 7 yıl olacak. 

kentseldonusum

Faiz Oranlarına Devlet Katkısı Ne Kadar Olacak? 

Yukarıda saydıklarımızın yanı sıra, devlet kredi kullananlar için katkı da sağlayacak. Hazırlanan finansman paketi kapsamında devletin faiz oranına katkı sağlayacağı miktarlar şöyle: 

  • Konut edindirme kredisinde hak sahibi faizi yüzde 0.79, devlet katkısı yüzde 0.79.
  • İş yeri yapım kredisinde hak sahibi yüzde 1.09, devlet katkısı yüzde 0.40.
  • İş yeri edinme kredisinde hak sahibi yüzde 1.09, devlet katkısı yüzde 0.40. 

Konut Üreticilerine Verilecek Kredinin Detayları

Öte yandan yüklenici firma ve konut üreticileri için verilecek kredide 12 ay ödemesiz toplam 48 ay vade olacak. Kredinin azami tutarı KOBİ'ler için 100 milyon TL, KOBİ dışı 250 milyon TL olacak. 

Tazmin üst limiti ise yüzde 9 olurken, kefalet oranı KOBİ'ler için yüzde 90, KOBİ dışı için yüzde 85. 

kentseldonusumdestek

Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Adaylık Ücreti Netleşti Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Adaylık Ücreti Netleşti

Kredi Paketlerine Başvurular Ne Zaman Başlayacak?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sunulan finansman dönüşüm paketine başvurular gelecek hafta kamu bankalarıyla başlayacak. Daha sonra ise özel bankaların da sisteme katılması bekleniyor.