Devlet yardımı başvurularının çoğu, kaymakamlık üzerinden tamamlanmakta iken, ebeveyni sevindirecek devlet yardımı hala başvuruları beklemekte. Dar gelirli olduğunuzu ispat ettiğiniz an da devlet kollarını açmakta. Sayısı 40'dan fazla devlet yardımı ödemesi mevcut.

Çocuk sayısına göre yapılan ödemeler için ilçenizin bulunduğu kaymakamlığa gitmeli ya da E-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasından başvurunuzu tamamlamalısınız. Tek çocuk, 3 ve daha fazlası şeklinde artan miktarlarda ödeme alacaksınız. 

Devlet yardımları arasında işsize, ev hanımına, yaşlıya, engelli bireye yapılan yardımlar mevcut iken çocuk ve fatura yardımları da özellikle de son zamanlarda çok dikkat çekiyor. 

Aylık maaş gibi olmasa da bir nebze olsun faturalarınıza destek olmak amacıyla 1-2 çocuğa 350 TL 3 çocuğa 450 TL ödeme her ayın belirli günlerin de hesabınıza otomatik yatmakta. PTT üzerinden çekilen yardımlar arasında Çocuk destek bileşeni yardımı da yerini aldı. Bu da senelik 5.400 TL gibi bir ödemeye tekabül ediyor.

İhtiyaca göre verilen yardımlar için başvurunuz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödeniyor. Çocuk destek bileşeni ise çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ödemesi yapılıyor.

Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Çocuk destek bileşeni ödemeleri ile alakalı yaptığı açıklamasında ödemelerin başladığını açıkladı. Evdeki çocuk başına yapılan ödemeler için dar gelirli vatandaş araştırmalarını sürdürürken Çocuk destek bileşeni başvuruları nasıl nereden yapılır? sorusunun yanıt sizlerle

Çocuk destek bileşeni hangi ailelere ödenmekte

Çocuk destek bileşeni adı altında belirli aralıklarla ödenen yardımlar, E-devlet hesabınızdan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesinden başvurulara açık olarak başvurunuzu beklemekte iken Belediye laymakamlık binalarından da başvurular kabul edilmekte.

 https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru- linkini tıklayarak direk çocuk destek bileşeni yardımı seçerek, size sorulan bilgileri eksizsiz ve doğru şekilde doldurmanız sonrasında başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

PTT Personel Alımı 2023 Ne Zaman Yapılacak? İşte Başvuru Tarihleri PTT Personel Alımı 2023 Ne Zaman Yapılacak? İşte Başvuru Tarihleri

Başka yardımlara da başvurabilirsiniz

Şartlı Eğitim Yardımları, Yabancılara Yönelik Şartlı Eğitim Yardımı (YŞEY), Eğitim Materyali Yardımı, Anaokulu yardımı, Öğrenci Barınma-Taşıma-Yemek Yardımı, Yükseköğrenim Öğrencilerine Yönelik Yardımlar, Muhtelif Eğitim Yardımları

Onay Sonrası ödemeler başlıyor

Gerek e-devlet gerekse de kaymakamlık üzerinden yapılan başvurular sonrasında, başvurunuz değerlendirmeye alınacak ve en kısa süre içerisinde tarafına bilgi verilecek. Onay almanız durumunda her ay PTT hesaplarınıza ödemeniz yatacak.