Çocuk sayısı fark etmeksizin devlet desteği ile PTT üzerinden 3,040 TL yardım başvuruları devam ediyor. Çocuk bileşeni Desteğinden yararlanmak isteyen dar gelirli vatandaşın yanında olan devlet çocuk sayısına göre ödeme veriyor. 1-2 çocuğa 350 TL 3 çocuğa 450 TL çocuk destek bileşeni, ihtiyaç sahibi vatandaşın az da olsa cebini serinletiyor. çocuk para desteği nasıl alınır

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti (SED), Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli vatandaşa, çocuğu olması karşılığında ve çocuk sayısına göre yapılan yardımlardır. Asgari ücrete Ocak ayında yapılan zam sonrasında SED bileşenlerine zam yapılmış ve bu zam da dar gelirli vatandaşın ihtiyaçlarını daha rahat karşılaması kapsamında çok işe yaramıştı. 1-2-3 çocuklu ailelere para yardımı devlet tarafından yapılıyor. Peki, çocuklu ailelere destek yardımı nasıl alınır?

Aslında ödemelere bakacak olursak, çok da refah ortamı sağlamayacak meblağ da olsa da ceplere biraz da olsa destek amaçlı belirlenen yardımları hemen PTT üzerinden çekebileceksiniz. Çocuk sayısına göre yapılan SED yardımı çocukların ana ihtiyaçlarının karşılanması çerçevesinde hazırlanmıştır. 

SED Başvuruları nereden yapılacak?

Aileve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın kabul edeceği dar gelirli vatandaş çocuk yardımından faydalanmak için E-Devlet yardım başvuruları sekmesinden ya da il ya da ilçesinin bağlı bulunduğu kaymakamlık binasından başvurularını yapabilir.  Vatandaşa destek olarak verilen ödemeler kapsamında, nbu yardımlar geri ödemesiz ve destek amaçlı yapılıyor. 

Ocak zammı etkiledi

Ocak ayında asgari ücret zammı sonrasında tüm yardım ödemelerine de zam yapıldı. Bakan Yanık yardımlara yapılan zam ile alakalı olarak "SED hizmetinde çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarı ortalama 2.337 TL'den 3.038 TL'ye yükseldi. Ayrıca koruyucu ailelere çocuk başına yapılan ödemelerin aylık ortalaması 3.644 TL'den 4.853 TL'ye çıkarıldı" dedi.

Çocuk Parası ne zaman yatıyor

PTT tarafından ödemesi yapılan çocuk destek bileşeni kapsamında her ayın 25'im de otomatik olarak hesaplara yatırılmaktadır. https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru- sekmesinden yönlendirildiğiniz sayfaya ulaşmanız gerekmektedir. Bunun için ilk önce E-Devlet Hesabına şifre ve T.C. kimlik numaranızla giriş yapmak durumundasınız. Sonrasında ise yeni sekme seçeneğini seçerek başvurunuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Başka hangi yardımları alabilirim?

SOSYAL YARDIMLAŞMA VAKIFLARININ YAPTIĞI İŞ VE İŞLEMLER

Nakdi yardım
Ayni Yakacak Yardımı (kömür)
Eğitim Yardımları
Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardımı
Afet Destekleri (yangın, sel vb.)
Gelir Getirici Proje Destekleri
İstihdam Yardımları
 
DÜZENLİ YARDIMLAR

Tek Şarta Hanelere 1.900 TL Yardım! PTT'den Sene Boyu Her Ay Alacaksınız Tek Şarta Hanelere 1.900 TL Yardım! PTT'den Sene Boyu Her Ay Alacaksınız

2022 Sayılı Kanun Kapsamında engelli ve 65 yaş maaşı
Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardımlar
Muhtaç Asker Ailesi Yardımı