1-2-3 çocuğu olan aileler başvuru şartlarını duyunca E-Devlet'i aşındırmaya devam ediyor. Dar gelirli vatandaşa desteğini esirgemeyen devlet, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın belirlediği hanelere çocuk yardımı yapıyor. Neredeyse tek şartın çocuğunun olması olarak belirlenen çocuk yardımı detayları, hak sahibi olmak isteyen vatandaş tarafından merakla araştırılıyor. 

Ülkemiz sosyal bir ülke olma niteliğini sosyal yardımları yapması ile betimlemişken, hanedeki çocuk sayısına göre yapılan yardım ödemelerinden on binlerce vatandaş faydalanıyor. Yeni haberi olup da yardıma hak kazanmak isteyen dar gelirli, çocuk yardımı detaylarını araştırıyor. 

Bu kapsamda çocuk destek bileşeni adı altında hanedeki çocuk sayısına göre yapılan yardım merak ediliyor. Evde çocuk sayısına bakılmaksızın başvuruların kabul edildiği Çocuk Destek Bileşeni programında çocuk sayısına göre ödeme alınabilmekte. Yani ilk şart sadece çocuğunuzun olması. 

Ödeme çocuk harçlığı olarak geçiyor

Hayat şartlarının git gide zorlaştığı günümüzde, dar gelirli vatandaş özellikle de evlatları için ek gelir kapısı ararken bu kapsamda devlet türlü türlü yardımlarla vatandaşın cebini bir nebze de olsun rahatlatmak istiyor. Bu kapsamda çocuk destek bileşeni ile her ay verilecek 450-650 TL yardım evdeki çocuk sayısına göre değişiyor.  Bu programdan faydalanan haneye çocuk için harçlık veriliyor. 

Emekli 6,175 TL, Memur 12,778 TL! İşte Zamlı Maaş Açıklaması Emekli 6,175 TL, Memur 12,778 TL! İşte Zamlı Maaş Açıklaması

Bakan Yanık açıkladı

Çok dikkat çeken Çocuk destek bileşeni programı ile alakalı Bakan Derya Yanık yaptığı Açıklama da şunları söyledi;

 “Çocuk Destek Bileşeni” kapsamında hanelerde bulunan çocuk sayısına göre hanelere aylık 350 TL ile 650 TL aralığında destek vereceklerini belirtti. Bakan Yanık, “Bu kapsamda 1-2 çocuklu hanelere 350 TL, 3 çocuklu hanelere 450 TL, 4 çocuklu hanelere 550 TL, 5 ve daha fazla çocuklu hanelere 650 TL ilave destek sağlayacağız” 

Çocuk destek bileşeni yardım başvurusu nereye yapılacak

Dar gelirli vatandaş için hazırlanan çocuk destek programı detaylarında başvuruların nereden yapılacağı merak ediliyor. Açıklanan şartlara uyan vatandaş E-Devlet hesabından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasından başvurularını yapabilmekte iken bulundukları ilçenin bağlı olduğu kaymakamlıklarda bulunan SYDV'ye başvuru yapabilecek. Peki aranan şartlar ne?

Çocuk Yardım parası almak için şartlar neler?

İhtiyaç sahibi olduğu ön görülen her hane bu yardımdan faydalanacak. Türkiye Aile Destek Programı’ndan yararlanma şartı: Hanede kişi başına düşen aylık gelirin, net asgari ücretin 1/3’ü yani; 1.833,45 TL’nin altında olması. 

Başka yardım alması önemli değil

Başvuru yapan hane, devletin sunduğu başka yardımlardan faydalansa bile bu yardımı hak sahibi olması durumunda alabilecek. 

Nereden ödeme olacak

PTT yardımı olarak geçen bu ödemeler de PTT üzerinden her ayın 25'inde çekilebilecek.