İki haftada bir kez olmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nda bu hafta borç yapılandırması ve dış politika konuları konuşulacak. EYT ve sözleşmeliye kadro konularına yönelik yapılan açıklamaların ardından gözler artık borç yapılandırmasında.

Peki, bugünkü Kabine Toplantısı kaçta başlayıp bitecek, 2023 vergi ve borç yapılandırması kararı ne olacak? İşte 23 Ocak 2023 Kabine Toplantısı hakkında tüm merak edilenler... 

Kabine Toplantısı Kaçta Başlayacak?

kabinetoplanti

İki haftada bir periyodik olarak gerçekleştirilen 2023'ün ilk Kabine Toplantısı 9 Ocak'ta yapılmıştı. İkinci toplantı ise bugün saat 15.00 itibarıyla başlamış olması ve 19.00 itibarıyla da bitmesi bekleniyor. 

Toplantının bitmesinin ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplantıda alınan kararlara dair açıklamalar yapacak. 

kabinetoplantisisgk

Kabine Toplantısı'nda Hangi Konular Konuşulacak?

Bugün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nda başta vergi ve SGK borç yapılandırma olmak üzere çeşitli konular masaya yatırılacak. Konuşulacak konular ise şunlar olacak: 

Vergi ve SGK Borçları İçin Yapılandırma 

Borç yapılandırma paketi ve SGK borçlarının yapılandırılmasına ilişkin detaylar bugün Kabine Toplantısı'nın en önemli konularından biri olacak. Şu ana kadar ortaya çıkan detaylara göre 31 Aralık 2022 tarihine kadar olan borçlar, yapılandırma kapsamına alınacak. 

nureddinnebati

5 L Ayçiçek yağı en dibe indi! Böyle fiyat ne görüldü, ne duyuldu! Kaçıranlar çok üzülür 5 L Ayçiçek yağı en dibe indi! Böyle fiyat ne görüldü, ne duyuldu! Kaçıranlar çok üzülür

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan borç yapılandırma paketinde son düzenlemeler Kabine Toplantısı'nda yapılacak. Gerçekleştirilen toplantıda Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin sigorta primi, vergi, adli ve idari para cezaları ve milli emlak borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin sunum yapması bekleniyor. 

Yapılacak olan düzenleme kapsamında anapara korunurken, faiz ve gecikme zamları silinecek. Daha önceki yapılandırmalarda da olduğu gibi belirli bir katsayıyla hesaplanacak olan tutar, peşin ya da taksitler halinde ödenebilecek. 

kabinetoplantisivergi

Ayrıca su başta olmak üzere vatandaşların belediyelere olan borçları ya da öğrenim kredisi borçları da yine yapılandırılabilecek. 

Anayasa Değişikliği 

Kabine Toplantısı'ndaki bir diğer gündem ise başörtüsü teklifi. Meclis çalışma takviminin değerlendirileceği toplantıda Anayasa değişikliği de konuşulacak. Görüşmeler sonrasında ise izlenecek yol haritası belirlenecek. 

kabinetoplantisi

İsveç'teki Kuran'a Yönelik Provokatif Eylemler 

Ankara ve Stockholm arasında yaşanan gelişmeler de yine Kabine Toplantısı'nın konuları arasında yer alacak. Provakasyonlara göz yumulması ve iki ülkedeki tansiyonun artması üzerine İsveç'in NATO'ya üyeliği de konuşulacak.