PTT Ev Hanımlarına Maaş Müjdesi Verdi! Tek Çocuğunuzun Olması Yeterli PTT Ev Hanımlarına Maaş Müjdesi Verdi! Tek Çocuğunuzun Olması Yeterli

Çalışmayan vatandaş bayan olsun, erkek olsun hem meslek sahibi olurken hem de günlük cep harçlığı kazanacak. İŞKUR başvuru yapılması sonrasında kabul edilmesi durumunda aylık 2.990 TL maaş verecek. 

Çalışmayan her vatandaşa İŞKUR sahip çıkmakta. Öyle ki meslek edindirme başlığı altında hem meslek edinecek hem de maaş alabileceksiniz. İŞKUR tarafından zaman zaman meslek edinme kursları başlığı altında kurslar başlamakta ve başarılı olan birey için de iş garantisi verilmekte iken, 2023 için de İŞKUR aynı geleneği devam ettiriyor. 

Geleceğin meslekleri adı altında başlatılan İŞKUR kurslarında cep harçlığı kapsamında yapılan ödeme günlük 115 TL iken öğrenciler 81,51 TL İşsizlik ödeneği alanlar 54,34 TL günlük kazanırken diğer bir taraftan da meslek sahibi olmak eğitiliyor. 

Gençler için geliştirilen bu imkân ile hem iş tecrübesi olan birey hem de harçlık niteliğinde maaş alıyor. 

İŞKUR maaş veren kurslar hangileri

Katılımcılara günlük 115 TL ödeme yapılan kurslar listesi geçtiğimiz aylarda açıklanmıştı. Oldukça ilgi gören İŞKUR kursları şu şekilde; san kaynakları uzmanlığı, depo uzmanlığı, satın alma uzmanlığı, eczacılık, acil yardım ve afet yönetimi uzmanlığı, satış uzmanlığı, siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme, depo ve stok yönetimi sorumlusu, kalite kontrol formeni, kalite kontrol ustası, satın alma uzmanı, dikim/yapıştırma ustası, muhasebe uzmanı, dikim/yapıştırma/kesim usta yardımcısı, serigrafi ustası, araştırma ve geliştirme uzmanı-makine mühendisi

İŞKUR Kurslarına katılma şartları

Kursa dahil olabilmek için İŞKUR kayıt zorunluluğu mevcut. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığında çalışanlar kursa katılamazken, devam zorunluluğu da mevcut. 

Halleri kursu takibe elverişli olmadığı belirlenen bireylerin kursuna son verilmesi durumunda 2 yıl içerisinde tekrar kurs başvurusu yapamayacak iken 15 yaşını doldurma zorunluluğu da var. 

Kurs süresince katılımcılar günlük 115 TL ücret alacak iken kursu başarı ile tamamlayan bireylere kurs tamamlama sertifikası verilecek. Herkesin istediği kursu seçemediği detaylarda İŞKUR danışmanları devreye girerek, gerekli yönlendirmeleri sağlayacak. 

İŞKUR eğitimleri ne kadar sürüyor?

İŞKUR'a hem meslek edinmek hem de günlük maaş almak için başvuran birey, katılacağı kursun ne kadar süreceğini de merak ediyor. Bilişim ve imalat sektöründe olan kurslar 6 ay sürecek iken, geleceğin meslekleri olarak görülen eğitimler ise 9 ay sürecek.

Geleceğin meslekleri kategorisinde hangi meslekler var?

Eğitimi 9 ay sürecek olan geleceğin meslekleri kapsamında yer alan eğitimler siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme, gibi bölümlerden oluşuyor.  

Haftada kaç gün sürüyor

Kurs almaya hak kazanan bireyler haftada 6 saati geçmeyecek şekilde ve 45 saati de aşmamak kaydıyla eğitim alıyor. 

Sağlık primi olacak mı?

İŞKUR kurslarına katılan birey, günde 115 TL'den ayda 2.990 TL kazanacak iken sağlık primleri de bu ödemelere ek yapılıyor.  Eğer ki sizler de yukarıda belirtilen şartları karşılıyorsanız ve iş sahibi olmak istiyorsanız bu kurslar için kaydınızı yaptırabilirsiniz