18-24 yaş arası öğrencilere müjde geldi! 7500 TL öğrenci yardımı için e-Devlet başvurusu az önce açıldı 18-24 yaş arası öğrencilere müjde geldi! 7500 TL öğrenci yardımı için e-Devlet başvurusu az önce açıldı

2023 asgari ücret zammının ardından hemen her ücrete zam geldiği açıklandı. Zam gelen bir ücrette kıdem tazminatı oldu. Bildiğiniz gibi kıdem tazminatı çalışma gösterilen iş yerinden sağlık sorunu veya askere gitme mecburiyeti gibi haklı sebeplerle ayrılması ya da iş akitinin sonlandırılmasından dolayı verilmektedir. Kıdem tazminatı tavanı her yıl belirlenen oranda artış göstermektedir. Asgari ücretlinin kıdem tazminatı tavan ücreti 10 bin TL olarak belirlendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Ocak ile Haziran ayı ve Temmuz ile Aralık ayı arasında olmak üzere kıdem tazminatı tavanının 2022 yılında ne kadar olacağı geçtiğimiz günlerde belirlendi. Bir iş yerinden kıdem tazminatını gerektiren bir sebeple ayrılması durumunda çalışanlar için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödenmektedir.

Kıdem Tazminatı 10 Bin TL Oldu

Bildiğiniz gibi kıdem tazminatı ve tazminatla ilgili hükümler 1475 sayılı İş Kanunun 14. Maddesi ile 4857 Sayılı İş Kanunda açıkça düzenlendi. Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışma gösteren ve kıdem tazminatına hak kazanmak için en önemli şart kişinin işveren tarafından işten çıkarılmasıdır. Fakat bazı özel durumlarda da kıdem tazminatı verilmektedir. Bu özel durumlar içerisinde askerlik, sağlık durumunun çalışmaya engel olması ya da kadın çalışanın evlenmesi durumudur.  2023 asgari ücretle beraber asgari ücretlinin kıdem tazminatı tavan ücreti 10 bin TL olarak belirlendi. Örneğin 10 yıl boyunca bir iş yerinde çalışan kişiye kıdem tazminatı olarak 100 bin 080 TL ödenecek.