E-Devlet üzerinden hesaplarınızdaki parayı görebileceğinizi biliyor musunuz? E-devlet hesabınıza giriş yapmanız akabinde unuttuğunuz seneler öncesinden kalan hesaplarınızda bulunan parayı sorgulayabilir, aktarım yaparak aktif kullandığınız hesabınıza paranızı çekebileceğiniz sistem E-Devlet üzerinden aktif edildi. İşte bu açıklama sonrasında BES hesabınızda da binlerce liranızın olabileceği söyleniyor. 

Her iş değişiminde şirketin anlaşmalı olduğu banka tarafından hesabınızda biriken BES'de biriken hatta unutulan paralar günümüzde milyonlar ile ifade edilirken, iş değişikliği sonrasında belirli bir tutar hesabınıza yatmakta ve bu tutar da az çok sizin çekmenizi beklemekte. Öyle ki geçtiğimiz sene açıklanan bu sistemi hala bilmeyenler var.  Bir işyerinde çalıştığınız süre boyunca sigorta şirketi tarafından kesilen ve biriken tutar, iş feshi sonrasında karşınıza çıkabiliyor.  İşten ayrılsanız bile biriken tutar E-devlet üzerinden tarafınızdan çekilmeyi bekliyor.

Bu kapsamda karşımıza çıkan BES birçok kişi tarafından hala bilinmezken, paranızın birikip birikmediğini görebileceğiniz çok basit bir yol var.  İşte biriken BES paramı nasıl ulaşabilirim? BES paramı nereden çekebilirim? sorularınızın yanıtları.

BES uygulaması zorunlu

Senelerdir her çalıştığınız firma tarafından zorla yapılan Bireysel Emeklilik Sistemi, aslında emekliliğin garanti altında tutulması adına vatandaşın faydasına olarak düzenleniyor. Ve biriken paralar da İstanbul Takas ve Saklama Bankası adı altında bir yer de birikiyor. 

BES nasıl sorgulanır?

Her ay maaşınızdan sizin haberiniz olmasa da tıkır tıkır kesilen ve adınıza hesabınızda biriken para E-Devlet üzerinde sorgulanabiliyor. Öyle ki adınıza yatan BES parası, o iş yerinden ayrılmanız sonrasında feshediliyor ve çekmeniz için hesabınızda bekliyor.  E-devlet üzerinden Bireysel Emeklilik Sayfası'na girerek işleminizi sorgulatabilirsiniz. 

Biriken BES paranız olup olmadığını https://www.turkiye.gov.tr/takasbank-bireysel-emeklilik-islemleri adresinden kontrol edebilirsiniz. 

İster Şubeye Git, İster SMS'le Başvur! PTT Kefilsiz Şartsız 50 Bin TL'yi Hesaplarınıza Yatıracak İster Şubeye Git, İster SMS'le Başvur! PTT Kefilsiz Şartsız 50 Bin TL'yi Hesaplarınıza Yatıracak

Takasbank para geri alma

Eğer ki siz de uzun süre çalıştığınız şirketinizden adınıza birikmiş para olduğunu öğrendiniz ve geri almak için adım attıysanız, yapacağınız bu küçük işlem ile hesabınıza anında para çekebilirsiniz. 

BES İptali mümkün mü?

Bireysel Emeklilik Sistemi iptali de merak konusu olurken, BES kaydınızın yer aldığı banka ya da sigorta şirketini arayarak BES iptali sağlayabilirsiniz. 

Devlet katkı payını da çekebileceksiniz

BES sistemi için devlet katkı payı da birikirken, belli şartlar altında iptal etmeniz durumunda bu parayı da ek olarak çekebilirsiniz. ilk 3 yıl içerisinde zorunlu BES'ten vazgeçilmesi durumunda devlet katkısını almak mümkün değildir.

BES devlet desteği ne kadar

BES'de biriken paranızı sorgulayan vatandaş, ne kadarının devlet katkı payı olduğunu da merak ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konu ile alakalı yaptığı açıklamasında BES’te devlet katkısının yüzde 30 olduğunu belirtmişti. 

BES Sitemi verileri açıklandı

BES ile alakalı veriler de yavaş yavaş ortaya çıkarken, 2022 senesinde 7 milyon 801 bin 305 kişinin BES kaydı olduğu belirtildi. BES fon tutarı 351 milyar 406 milyon TL olarak belirtilirken, bu rakam içerisinde devlet katkı tutarının ise 48 milyar 668 milyon TL olduğu açıklandı