2023'ün En Çok Ziyaret Edilen Web Siteleri Hangileri Oldu? 2023'ün En Çok Ziyaret Edilen Web Siteleri Hangileri Oldu?

Teknoloji devi Apple, iOS 17 sürümünu sunmak için hazırlıklarına devam ediyor. Ancak ünlü analist Mark Gurman'a göre şirket, iOS 17'deki bazı yenilikleri lansman öncesinde tanıtmak zorunda olacak. Çünkü yasalar nedeniyle rekabet oluşması için App Store'da bazı değişikliklere gidildi.

Ayrıca, iPhone'ların güvenliği konusunda çok sayıda problemi beraberinde getireceği düşünülen değişiklikler olduğu da bildirildi. Peki, App Store'da yapılacak olan değişiklik ne? Apple hangi güvenlik problemleriyle karışılaşacak? 

appleios17

App Store'u Büyük Değişiklikler Bekliyor! 

Geçtiğimiz yıl Dijital Hizmetler Yasası'nı çıkaran Avrupa Birliği, bu yıl App Store'daki değişikliğin ana kaynağı oldu. Söz konusu yasaya göre büyük teknoloji şirketleri daha fazla rekabete zorlanırken, kullanıcı deneyimini kolaylaştırma mecburiyetinde kalıyor. Ancak bu yasa, aynı zamanda mağaza ve servisleri açmak zorunda bıraktığından, büyük bir risk de teşkil ediyor. 

Analist Mark Gurman'a göre Apple, tüm bu yasal nedenlerden dolayı üçüncü taraf uygulama mağazalarına da izin vermek durumda kalacak. App Store geliştirici ve mühendisleri ise platformların önemli bileşenlerini açmaya çalışıyor. Üçüncü taraf uygulamalara izin verecek olan Apple ise kendi cihazlarından, App Store'dan, iOS ve iPadOS kullanıcılara indirme seçeneği sunacak. 

Bu durum ise herkesin korktuğu ciddi güvenlik sorunlarına yol açabilir. Çünkü şirket, güvenlik konusunda oldukça katı bir tutum sergiliyor. Bu nedenle de bu güvenlik sorunlarının çözülmesi için önümüzdeki günlerde yeni adımla görebiliriz. 

ios17

Apple Güvenlik İçin Ekstra Önlem Alabilir

Buna bağlı olarak Apple, bazı güvenlik adımlarını tüm cihazlarda zorunlu hale getirebilir. Beklentiye göre marka, güvenlik konusunda ilk olarak 'doğrulama' adımı atacak. Kullanıcılar App Store dışından bir uygulama indirse bile, Apple üzerinden izin almak için doğrulama yapmak zorunda kalcak.