E-devlet üzerinden Eğitim Öğretim Yardımı Talebi başvurusunda bulunabileceğinizi biliyor muydunuzAile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve SGK öncülüğünde öğrencilere yönelik yardım detayları özellikle de ebeveyn tarafından merakla araştırılıyor. Sizin de evinizde okuyan öğrenciniz varsa öğrenci başına 1.000  TL yardım alabilirsiniz. Her yardımda olduğu gibi kırtasiye yardımı için de belirli şartlar bulunurken dar gelirli olma şartı en başta yer alıyor.

Devletin dar gelirli vatandaşa yardımları bitmek tükenmek bilmiyor. Kırtasiye yardımı adı altında ilk-orta okul öğrencisi bulunan hanelere destek veriliyor. Bu yardımlar da bulunulan şehre ve ailenin gelirine göre 1.000 TL'ye kadar çıkıyor. 

Asgari Ücretliye de Verilecek Müjdeye Ramak Kaldı! Ara Zam Kapıda mı? Asgari Ücretliye de Verilecek Müjdeye Ramak Kaldı! Ara Zam Kapıda mı?

Kaymakamlıkta dar gelirli olduğuna dair belgeleri bulunan her haneye, kırtasiye yardımı ödeniyor. Son senelerde başvuruların kolaylığı ile birlikte hemen E-Devlet hesabınız üzerinden başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kırtasiye yardımı kimlere veriliyor

Devlet ve Aile Bakanlığının ortak çalışmaları ile hak kazanmış olan haneler bu ödemeden faydalanabilecek. Düzenli iş ya da gelir olmaması şartı bulunan bu yardımı almak için ayrıyeten hane halkı kişi başı aylık kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olmak şartı mevcut.

Üzerine taşınamaz mal varlığı bulunmayan ebeveynler kırtasiye yardımından faydalanabilmekte.

Kaymakamlık tarafından belirlenen hanelere öncelik veriliyor. Öyle ki SED yardımı, şartlı eğitim yardımı, gıda ve erzak yardımı gibi yardım alanlar da kırtasiye yardımından faydalanabiliyor. 

  • İşsiz ve muhtaç ailelerin çocukları
  • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelerin çocukları
  • Vazife ya da harp malullüğü aylığı alanların çocukları
  • 2330 ve 3713 sayılı kanun kapsamında gerçekleşen olaylar nedeniyle aylık alan erbaş ve erlerin çocukları
  • 2330 sayılı kanun kapsamında aylık alan güvenlik korucusu ve sivillerin çocukları
  • Vazife ya da harp malulü olduğuna karar verilen kişilerden aylık bağlanmaksızın sınıf ya da görev değiştirerek çalışmaya devam eden kişiler ile vazife malullüğü aylıkları göreve girmeleri dolayısıyla kesilenlerin çocukları
  • Terör eylemlerinin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinin sağlanmasına yardımcı olan ya da bu faaliyetleri dolayısıyla yaralanan, engelli hale gelen ya da vefat eden sivil şehit ve gazilerin çocukları

Kırtasiye yardımı başvurusu nereden yapılır?

E-devlet hesabınıza giriş yaparak Eğitim Öğretim Yardımı Talebi sekmesinden kırtasiye yardımı detaylarına ulaşıp, başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Eğer ki ihtiyaç sahibi olarak kayıtlara geçerseniz ödemesi kırtasiye yardımından faydalanabilirsiniz. 

https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi sekmesini kopyalayarak şifre ve TC kimlik numaranız ile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.