Ziraat Bankası, ilk kez konut satın almak isteyenler için yeni kredi kampanyasını duyurdu. İlk kez konut alacaklara birikimlerinin %25'ine kadar devletin ödediği yeni konut hesabı kampanyasında detaylar da belli oldu. 

konuthesabi

Ev Alacaklara Devlet Desteği Müjdesi! 

Ev almak isteyen ancak birikimi yeterli olmayanlar için Ziraat Bankası, bomba gibi bir kredi kampanyası duyurdu. Konut kredilerinde son dönemde görülen yüksek faizler devam ederken, Ziraat Bankası devlet destekli konut hesabı kampanyası başlattı. 

İlk kez ev alacaklara özel olarak başlatılan konut hesabı kampanyasında, birikimlerin %20'si devlet tarafından karşılanacak. Böylelikle de ev almak isteyenler desteklenirken, kredi kullandırımları da kolaylaştırılacak. 

Belediye Yardımları Hem Cebinizi Hem Evinizi Isıtacak! Geç Kalmayın Belediye Yardımları Hem Cebinizi Hem Evinizi Isıtacak! Geç Kalmayın

konutkredisi

Ziraat Bankası Devlet Katkılı Konut Hesabı Nedir? 

Devlet destekli konut hesabı kampanyasında ilk kez ev alacaklar, kampanyaya katılarak birikimlerinde devlet desteği alabilecekler. Ev almayı planlayanlar, Ziraat Bankası üzerinden Konut Hesabı açarak, birikimlerini yapmaya başlayacaklar. En az 3 yıl sonra ev almaya karar verenler ise birikimlerinin %25'ine kadar devlet desteği alabilecekler. Yani birikimlerine artı %25'lik bir destek sağlanarak ev almaları kolaylaştırılacak. 

konutkredisi3

Kimler Devlet Katkılı Konut Hesabından Faydalanabilir?

 • 07.04.2015 yılı itibartiyle kendi adına kayıtlı herhangi bir evi olmayan TC vatandaşları
 • Konut satın almadan en az 36 ay önce düzenli birikim yapmaya başlayanlar
 • Konut satın aldıktan sonra en fazla 6 ay içinde gerekli belgelerle Ziraat Bankası'na başvuran kişiler

Düzenli birikim yapmayan kişilerin devlet katkısı kazanma hakkı kaybolur. Bu nedenle düzenli olarak birikim yapmak ve Ziraat Bankası'na gerekli belgelerle başvuru yapmak kilit önem taşımaktadır. Konut hesabı açmayan kişiler, devlet desteğinden faydalanamazlar. 

konuthesabi1

Ziraat Bankası Konut Hesabı Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Ziraat Bankası'nın devlet destekli konut hesabını açtırabilmek için önceklikle yukarıda saydığımız şartların sağlanması gerekmektedir. Konut hesabı açtırıp 36 boyunca düzenli olarak birikim yapan kişiler devlet desteğinden faydalanabilirler. 

36 ay boyunca birikim yapıp konutunu satın alanlar, tapu belgesini de aldıktan sonra devlet katkısı başvurusu yapabilirler. Devlet katkısı başvurusunda istenilen belgeler ise şöyledir:

 • Tapu belgesinin aslı
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kat mülkiyeti bulunmayan yapılar için yapı kullanma izin belgesi 

konuthresabiziraat

Kat mülkiyeti bulunmayan ve yapı kullanma izin belgesi olmayan konutların devlet desteğinden faydalanabilmesi için konut hesabının kapatılmaması gerekmektedir. Devlet katkısı için başvuru ancak yapı kullanım izin belgesi alındıktan sonra yapılabilecektir. 

Ay içinde yapılan başvurular bir sonraki ayın ilk 10 gününde bakanlığa iletilecek. Uygun olan başvurulara da bakanlık tarafından 30 gün içerisinde devlet katkısı hesaplarına gönderilecek.

 konutkredisi1

Devlet Katkılı Konut Hesabının Özellikleri Nelerdir?

Ziraat Bankası devlet katkılı konut hesabının özellikleri şöyle:

 • Devlet katkılı konut hesabı TL cinsinden vadeli mevduat olarak faizli ya da faizsiz şekilde açılabilir. 
 • İlk defaya mahsus olmak üzere hesap açılışında üst sınırı aşan bir tutar yatırılabilir. 
 • Aylık ya da üç ayda bir düzenli ödeme imkanlarından biri seçilebilir. 
 • Düzenli ödemelerde alt sınır ve üst sınır içinde kalmak kaydıyla farklı tutarlar yatırılabilir. 
 • Devlet katkısı azami tutarda ve düzenli olan ödemelerde, alt ve üst sınırlar her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılır. 
 • Devlet katkısının miktarı, birikim yapılan ödeme ve süreye göre değişir. Ancak konutun edinilme tarihi itibariyle hesaptaki birikimin %25'ini geçemez. 
 • Birden fazla konut hesabı açılamaz. 
 • Konut hesabı ortak hesap olarak açılamaz. 
 • 12 aylık dönem içinde Konut hesabından en fazla 2 defa çekim yapılabilir. 

2023 Yılı Konut Hesabına Devlet Katkısı Ne Kadar?

Ziraat Bankası konut hesabına 2023 yılında devletin katkı yapacağı miktarlar şöyle olacak: 

2023 yılı asgari ve azami birikim tutarları ise şöyle oldu: