Depremzedelere destek sağlamak amacıyla yapılan bir uygulama daha başladı. Devlet tüm kurumları ile seferberlik halinde vatandaşları yalnız bırakmamak için birçok destek paketi ve yardımı devreye soktu. En son depremzedelerin tekrar ev sahibi olması için destek başlatıldı. Acil binaları yıkılacak olan depremzede vatandaşlara uygun şartlarda konut sağlanacak. Konutun teslim tarihinden itibaren 2 sene ödeme olmayacak, sonrasında 18 sene boyunca sıfır faizsiz ödeme yapılacak.

Depremin meydana geldiği bölgedeki afetzede vatandaşların bir nebze yaralarını sarabilmek adına acil yıkılan konut sahipleri için kredilendirmeleri uygun biçimde konutlar inşa edilecek.

Depremzedelere Konut Desteği Kredisi

Depremzedelere yapılacak konut kredisi desteğinde, ağır hasarlı olan konutlar için vatandaşlara yalnızca maliyet üzerinden borçlandırma gerçekleştirilecek.

Konutların teslim edilmesinin ardından ilk 2 sene boyunca ödeme istenmeyecek. 2 sene sonra ödenmeye başlanacak krediyi vatandaşlar 18 ay boyunca isterse aylık eşit taksitlerle ya da yıllık olarak ödeyebilecek. Depremzede konut desteği kredisi tamamen faizsiz olarak sağlanmış olacak.

Yapılacak olan nakit yardımına ek olarak geçici barınma sunuluyorken orta hasarlı konutlarda güçlendirme yapılmadan oturma izni olmayacak.

Hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasının ardından belirlenen durumlara göre hangi vatandaşlar için işyeri, konut, ahır yapılacağı saptanacak.

konut-kredisi-2

Depremzedelerin Merak Ettiği Bazı Soruların Cevapları

Kardeşlerin hisseli olarak ortak konutu ağır hasarlıysa iki kişi de konut sahibi olabilecek mi?

Bu durumda iki kardeşe talep ve taahhütname verilerek ortak hak sahibi olarak hisseli konut verilecek. Tek kardeşin başvuru yapması durumunda yine bir konut verilecek.

Depremzedeler Orta Hasarlı Binaları Boşaltmak Zorunda Mı?

Can ve mal güvenliği için orta hasarlı binalar tamamen boşaltılıyor. 1 sene güçlendirme çalışmaları yapılmazsa ağır hasarlı kabul edilerek yıkım gerçekleştiriliyor. Uygun ödeme koşulları ile AFAD tarafından güçlendirme kredisi sağlanıyor.

PTT Personel Alımı 2023 Ne Zaman Yapılacak? İşte Başvuru Tarihleri PTT Personel Alımı 2023 Ne Zaman Yapılacak? İşte Başvuru Tarihleri

konut-kredisi-3

Hasar Tespite İtiraz Hakkı Olacak Mı?

Hasar tespit çalışması yapılan konutlar için ilk itirazlar e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Hiç hasar tespiti yapılmadığı düşünülüyor ise veya başka nedenlerle hasar tespitine itiraz etmek isteyen kişilerin 30 gün içinde talepleri alınmaktadır.

Konteyner Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

Yıkılmış olan veya acil yıkılacak ya da ağır ve orta hasarlı olan konutlardaki vatandaşlar için konteyner kentlere sığınma imkanı verilmektedir. Konteyner hakkından faydalanan kişilere 1 tane tahsis ediliyor ve kira yardımı ile taşınma yardımı verilmiyor.