2023 yılının ilk ayında gerek memur gerek emekli gerekse de asgari ücret zammı bekleyişi nihayet sona ulaşıyor. Ancak dar gelirli ailelere devlet tarafından yardımlarda merakla araştırılıyor. 2023 yardım paralarının zamlanmış hali ile alma heyecanı yaşayan vatandaşa bir müjdeli haber daha verildi. 

Özellikle de kadınlara yapılan yardımların ön planda olduğu şu günlerde, ev hanımına dev destek adı altında yardım parası verileceği iddia ediliyor. Şartları uyan kadınlar, devlet desteğinden faydalanıyor. 

Dul ve Yetim aylığı kapsamında da ihtiyaç sahibi olan ve şartlara uyan kadınlara tam 4.125 TL sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Peki Dul ve Yetim aylığı almak için gerekli olan şartlar neler?

İş hayatı olmayan, herhangi bier geliri olmayan ve eşi ile boşanmış ya da eşi ölmüş kadınlara devlet sahip çıkıyor. Devletin şartları sağlayan kadınlara verdiği 4.125 TL'lik yardım gündemde iken, dul ve yetim aylığı almanın şartları da soruluyor. 

Şu sıralar bu yardım parasını almaya hak kazanmış kadınlar 'Dul ve yetim aylığı ne kadar oldu? 'sorusunun yanıtını arıyor. Memur ve emekli zammının ilk yüzde 16 açıklanması akabinde zam oranı yüzde 30'a yükseltilmişti. Enflasyon rakamlarının hesaplanması ile birlikte yüzleri güldüren gelişmenin yardım paralarına da yansıyıp yansımayacağı merakla bekleniyordu. 

Memur ve emekli zammına endeksli bir şekilde yükselen dul ve yetim aylığında da zam bekleniyordu. Peki 'Dul ve yetim aylığı ne kadar oldu?'

5 L Ayçiçek yağı en dibe indi! Böyle fiyat ne görüldü, ne duyuldu! Kaçıranlar çok üzülür 5 L Ayçiçek yağı en dibe indi! Böyle fiyat ne görüldü, ne duyuldu! Kaçıranlar çok üzülür

Dul ve Yetim maaşı belirlendi

Eşi öldüğü için maaşa bağlanan dul kadın ve hak sahibi çocuklarının alacağı aylık ücretler belirlendi. Bildiğiniz üzere dul ve yetim maaşı kişinin ödediği prim gününe ve maaşı alan kişinin payına göre değişiklik göstermekte. 

Dul ve yetim maaşı kaç defa zam alıyor?

Emekli ve memur maaşına yapılan zam oranının direk endeksli olduğu dul ve yetim maaşı da aynı emekli ve memur zammı gibi senede iki kere yapılıyor. İlk yüzde 16 olarak belirlenen dul ve yetim maaşına da yüzde 30'luk zam yapıldı. 

Dul ve Yetim maaşı hesaplama

Her bireyin aldığı dul ve yetim maaşı farklılık göstermekte iken, bireyin bir önceki aldığı maaşına yüzde 30'unu ekleyerek yeni zamlı maaşını öğrenebilecek. 

Taban Maaşına göre dul ve yetim maaşları belli oldu

Yüzde 75 maaş alanlar 4.125 TL

Yüzde 50 maaş alanlar 2.750 TL

Yüzde 25 maaş alanlar 1.375 TL

Dul Maaşı alma şartları nelerdir?

Dul ve yetim maaşı alabilmek için ölen eşin en az 1800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları priminin bildirilmiş olması gerekliliği mevcut. Öte yandan en az 5 yıl sigorta ve 900 gün prim sayısı olma zorunluluğu da var.