TBMM tarafından son dakika borçların silineceği ve kimilerinin de yapılandırılacağı açıklandı. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren vergi borçlarının düzenlenmesi konusunda devlet ilk adımı attı. 2 bin liraya kadar olan vergi borçlarının silineceği açıklanırken, daha yüksek meblağda olanların ise 48 aya kadar taksitlendirileceği açıklandı. 

Son Dakika! Yüzde 75 ile EN Düşük Maaş 16.100 TL Oldu Son Dakika! Yüzde 75 ile EN Düşük Maaş 16.100 TL Oldu

7 Mart itibari ile başlayan vergi borcu affı gündemi TBMM'de onaylandı. Vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), il özel idareleri ve belediyelere ait borçları ilgilendirecek. Ortalama olarak 362 Bin TL civarındaki borçlar yapılandırılarak 48 ay içerisinde ödenecek. 

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırılması seçimler öncesinde startını verdi. Kamulara olan borçlarınız bu sayede artık olmayacak. 

Meclis gündeminde önemli konuların işleneceği b ir haftaya girilmişken "borç yapılandırma paketi" de Erdoğan tarafından müjdesi verildi. 

31 Aralık öncesini ilgilendirecek

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren vergi affı, 31 Aralık 2022’den öncesi kamu borçlarını kapsayacak ve aktif durumda olan ceza puanları geri alınacak. 

Yapılan açıklama şu şekilde;

"Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyenler 30 Nisan 2023'e kadar ilgili idareye başvuracak ve yapılandırma tutarlarını peşin veya taksitle ödeyebilecek. İlk taksit ödemeleri mayıs ayında yapılacak. Bu teklifle vatandaşların uzun süreli taksit isteklerini de yerine getiriyoruz. 2021'deki yapılandırmada 36 ay, 18 taksit şeklindeydi. Şimdiki teklifte 48 ay, 4 yıl olarak, yani her ay ödeyebilme imkanı mevcut.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Meclis'te kabul edilmişti. Depremin ardından Meclis'in açılmasıyla teklifin Meclis'ten geçmesi ve Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmesi öngörülüyor. 

Hangi borçlar kalkacak

TBMM'de onaylanan ve Erdoğan tarafından verilen müjde de vergi, prim, trafik cezası, köprü geçiş parası, KYK ve GSS borçları, idari ve adli para cezaları, belediyelere olan emlak vergisi, su, çevre temizlik vergisi gibi borçların silineceği belirtildi. yüksek ödemesi olan vergi borçları da 48 ay taksitlendirilecek.

Anaparaya dahi indirim olacak

Var olan borcun erken ödenmesi kapsamında birçok indirimler daha yapılacakken, peşin ödemelerde ana paraya bile indirim oluyor. Bu indirim ise ÜFE oranlarından düşürülüyor. 

Yani öyle ki vergi borcu 10.000 TL olan bir birey 9.000 TL indirim ile borcunu 1.000 TL olarak ödeyecek. Öte yandan idari para cezaları (trafik cezaları gibi) yapılandırılırken asıl alacak tutarından (anaparadan) yüzde 25 indirim yapılacak.

Son başvuru 30 Nisan

Borçların silineceği ya da vergilerin haddelendirileceği tasarı için başvurusu süresi ise 30 Nisan olarak açıklandı.