Müjde İBB’den (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) geldi. Deprem Seferberlik Planı kapsamında İBB, çürük olan binaların depreme hazırlık olması için dayanıklı hale gelmesi noktasında planlarını hayata geçiriyor. Bunun için bir finans desteği modeli planlandı. Konuyla ilgili olarak İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, “İstanbul Yenileniyor Sıfır Faizli Finansman” adlı modelin ilk defa İstanbul’da uygulanacağını belirtti. Burada ana parayı vatandaş, faizi ise İBB karşılayacak. Riskli olan yapılardaki düşük gelirli vatandaşlar İBB, bankalar ve İBB iştirak şirketi KİPTAŞ arasında dört paydaşa ayrılacak.

ibbden-120-ay-vadeli-kredi-mujdesi-binasi-curuk-olana-faizsiz-tam-1-milyon-tl-verilecek-2

Meclis Onayına Sunuldu

Bir buçuk senedir İBB yönetimi planlanan model üzerinde çalışıyor ve geçtiğimiz ay, yani Ocak’ta Meclis’e onay için sunuldu. Bu ay yapılacak olan proje oturumunda ise onay alması bekleniyor.

ibbden-120-ay-vadeli-kredi-mujdesi-binasi-curuk-olana-faizsiz-tam-1-milyon-tl-verilecek-1

Koordinasyonlu Çalışılacak

İBB’nin planladığı riskli binalar için destek çalışmasında konutların yenilenmesi için bankalarla finansmanı konusunda, KİPTAŞ ile de yapıların sağlamlaştırılması noktasında koordinasyonlu biçimde çalışılacak. Bankalara ve vatandaşa çürük binaların yıkılarak yeni yapıların inşa edilmesi konusunda KİPTAŞ garanti verecek. Bankalar tarafından ise çürük binalarda oturan vatandaşlara konut kredisi kapsamında ödeme sağlanacak.

İBB, bu proje kapsamında bankaların vatandaşlara sağlayacağı konut kredilerinin faizlerini karşılayacak. Anapara maksimum 1 milyon TL olarak planlanırken azami 10 yıl olarak ödemesi vatandaşlar tarafından yapılacak. Vatandaş bankaya 10 sene anaparayı öderken, İBB ise faizi 10 yıl boyunca karşılayacak.

ibbden-120-ay-vadeli-kredi-mujdesi-binasi-curuk-olana-faizsiz-tam-1-milyon-tl-verilecek-3

Koşulların Sağlanması Durumunda Projeden Faydalanılacak

Modelden vatandaşların faydalanması için bazı koşullar söz konusu. Destekten vatandaşların yararlanması için riskli yapı raporu olması gerekmektedir. Bu koşula ek olarak vatandaşların gelir seviyesinin düşük olması gerekmektedir. Bu da hane gelir toplamının asgari ücretin 2 katını aşmaması anlamına gelmelidir. Projede KİPTAŞ ile uzlaşılması ve bankaların da hak sahibi olan kişileri kredilendirmesi gerekmektedir. En fazla bir konut için destek vatandaşlara sağlanacaktır.

Proje için İBB 2,9 milyar TL’lik bütçe belirlendiğini açıkladı. Ayrılan bütçe ile 1 senede 14 bin 77 konutun yenilenmesi bekleniyor. Konuyla ilgili açıklama ise şöyle:

Et Fiyatlarında Görülmemiş İndirim! Herkes Alabilsin Diye 150 TL Yaptılar Et Fiyatlarında Görülmemiş İndirim! Herkes Alabilsin Diye 150 TL Yaptılar

“Kredi de maksimum limit 1 milyon TL ve vade imkanı da azami olarak 10 sene. Vatandaş 10 senede anaparayı, İBB ise 10 senede faizi ödeyecek. Ödeme planında örnek olarak vatandaş ilk senede aylık ortalama 2 bin 700 TL taksit verecek. İBB ise aylık olarak 17 bin TL destek sağlamış olacak.”