Karina Bulutsusu, Karina güney takımyıldızından yaklaşık 7.500 ışıkyılı uzaklıkta yer almaktadır. İlk olarak 1752'de Fransız astronom Nicolas Louis de Lacaille tarafından keşfedilmiştir. NGC 3372 veya Caldwell 92 olarak da bilinen, ince bir şekilde yayılmış yıldızlararası gaz ve tozdan oluşan dinamik, gelişen bir buluttur.

Yoğun Radyasyon Parlamaya Neden Oluyor

İç kısmındaki büyük kütleli yıldızlar, çevredeki gazın parlamasına neden olan yoğun radyasyon yayar. Buna karşılık, diğer bölgeler yeni doğan yıldızları gizleyen karanlık toz sütunları içerir.

300 ışıkyılının üzerinde bir alana yayılan Karina Bulutsusu, Samanyolu Galaksisinin en büyük yıldız oluşum bölgelerinden biridir ve karanlık bir ortamda gökyüzü altında çıplak gözle kolayca görülebilir.

Gökbilimciler, "Karina Bulutsusu'nun bu görüntüsünü çekmek için, Hubble'ın, yıldızları çevreleyen ağır toz ve gaz tarafından dağılmayan ışığın daha uzun dalga boylarını saptayan kızılötesi ışık görüntüleme yeteneklerine güvendik" dediler.

Çağlar Söyüncü Hangi Takıma Gitti? Milli Stoper İmza Aşamasında Çağlar Söyüncü Hangi Takıma Gitti? Milli Stoper İmza Aşamasında

"Bu görüntü, merkeze yakın, daha ince gazlı bir alanda yer alan bulutsunun yalnızca küçük bir bölümünü gösteriyor."

"Nebula'nın devasa boyutu nedeniyle, onu yalnızca bölümler halinde inceleyebilir, büyük ölçekli yapısını ve bileşimini anlamak için ayrı görüntülerden gelen verileri bir araya getirebiliriz." açıklamalarında bulundular.