Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 2,7 milyar TL’yi bulan engelli ve yaşlı aylıklarının hesaplara yattığını açıkladı.

Belirli şartlara sahip olan engellilere ve yaşlılara verilen aylık ödemelerin Mart ayı kısmının yatırıldığını açıklayan Bakan Yanık, yaşlılık aylığı ödemelerinin 1,5 milyar TL olduğunu kaydetti. Ayrıca 1,2 milyar TL olarak da engelli aylıklarının yatırıldığını açıkladı.

Zamlı Emekli Maaşları Ne Zaman Ödenecek? Gün Verildi Zamlı Emekli Maaşları Ne Zaman Ödenecek? Gün Verildi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, yaşlı ve engelli vatandaşlara yönelik düzenli ve kapsayıcı sosyal destek projeleri geliştirdiklerini ifade ederek, “Yaşlı ve engelli olan vatandaşların sosyal anlamda etkin ve tam katılımlarını bağımsız biçimde sağlayabilmeleri için ekonomiden sosyal hayata, eğitimden sağlığa her alanda yanlarında oluyoruz. Mart ayına ilişkin de bu doğrultuda sağlanan ödeme 2,7 milyar TL olarak hak sahiplerinin hesaplarına ödendi.” açıklamasını yaptı.

Yaşlı ve engelli vatandaşlara verilen bu desteğin hak temelli ve insan odaklı politikalar çerçevesinde yürütüldüğünü belirtti. Peki, yaşlılık aylığı sorgulama nasıl yapılır? Engelli aylığı ödemesi sorgulaması nereden yapılır?

Yaşlılık Aylığı Yattı Mı? Yaşlılık Aylığı Sorgulama

Yaşlılık aylığı yattı mı, kontrol etmek isteyen vatandaşlar cep telefonlarından kolayca 144 hattını arayarak sorgulama yapabilmektedir. Ayrıca PTT veya e-devlet aracılığıyla da kolayca öğrenilebilmektedir.

İnternet üzerinden e-devlet sorgulaması yapmak isteyenler yaşlılık aylıklarının yatıp yatmadığını öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine girerek kolayca sorgulama yapabilmektedir.

PTT üzerinden sorgulama gerçekleştirmek isteyen yaşlılık aylığı ödemesi alan kişiler şu linkten sorgulama yapabilmektedir: https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama

Engelli Aylığı Yattı Mı? Engelli Aylığı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Engelli vatandaşların maaş sorgulaması yapmak için ALO 144 ve 183 hatlarını arayabilmesi mümkündür. Buradan hem başvuru sonuçlarını hem de ödeme sorgulamasını yapabilirsiniz. Ayrıca T.C. kimlik kartınız ile PTT şubelerinden de öğrenebilirsiniz. PTT kartı bulunan vatandaşlar PTT ATM’leri aracılığıyla kolayca engelli aylığı ödemesinin hesaplara yatıp yatmadığını görebilmektedirler.

Tüm nakit yardımları için PTT kurum ödemeleri sorgulama kolay bir biçimde e-devlet üzerinden de yapılabilmektedir. Bunun için https://turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-ödemeleri-sorgulama adresine girerek kendi T.C. kimlik ve şifrenizle giriş yapmanız yeterlidir. 

Yaşlılık Aylığı Ve Engelli Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli ve yaşlılık aylığı için belirli koşullar bulunmaktadır. Bu koşulları taşıyan vatandaşlar engelli aylığı için e-devlet üzerinden şu an başvuru yapamamaktadır. Başvurular için İl ve İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine gitmek gerekmektedir. ,

Yaşlılık aylığı başvurusu yapmak için de sosyal yardımlaşma ve dayanışma başvuruları üzerinden bizzat başvuru yapılabiliyor. Bunun için ALO 144 ya da ALO 183 numaralarından bilgi alabilirsiniz.