Et Fiyatlarında Görülmemiş İndirim! Herkes Alabilsin Diye 150 TL Yaptılar Et Fiyatlarında Görülmemiş İndirim! Herkes Alabilsin Diye 150 TL Yaptılar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla birlikte 2023 borç yapılandırması Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaştı. 2023 yapılandırmasıyla beraber trafik cezaları, otoyol ve askerlik cezaları, vergiler, GSS, öğrenim kredisi gibi tüm borçlar bitecek. Peki hangi borçlar silinecek? Yapılandırma kapsamında taksit sayısı ne kadar olacak?

Kamu alacaklarıyla ilgili olarak TBMM’den geçen borç yapılandırması Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalandı ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaştı. 31 Aralık 2022 öncesindeki borçların kapsama dahil olduğu 2023 yapılandırmasında 48 ay taksit yapılacak. 2023 borç yapılandırma ilk taksit ödemesi ise 30 Haziran’da yapılacak. Peşin ödemede (yurt içi-üfe tutarının) borcun yüzde 90’ı alınmayacak.

hemen-basvurun-borcunuz-silinsin-tbmmde-kabul-edildi-resmi-gazetede-yayimlandi-1

2 Bin Tl Altındaki Borçlar Tamamen Siliniyor

Yapılandırma kapsamında bahsi geçen borçların 2.000 TL’den az olanları tamamen silinecek. Drift, aday sürücülük, alkol, uyuşturucu halleri haricindeki ihlal ceza puanları da yapılandırma çerçevesinde siliniyor. El konulan 10 bine yakın ehliyet ise geri iade edilecek.

hemen-basvurun-borcunuz-silinsin-tbmmde-kabul-edildi-resmi-gazetede-yayimlandi-3

Deprem Bölgesindeki Esnafa Destek

Deprem bölgesindeki vatandaşlar için bazı yeni düzenlemeler yapıldı. Temmuz sonuna kadar intikal ve veraset vergisi alınmaması da karara eklendi.

Esnaflara sicil, tadil, tescil işlemlerinde ise Ağustos’a kadar harç istenmeyecektir. Bunların yanı sıra personellerine maddi yardım yapan işverenlere ise 50 bin TL’lik kısım için gelir vergisi muafiyetinden yararlanabilecek.

Kullanılamayacak durumdaki ev ve araçlar için ise depremzedelere varsa hacizler kaldırılacaktır.

Gerçekleştirilen düzenlemeler ile kurumlar vergisi mükelleflerine öncesindeki yapılan indirim ve istisna tutarlarında tek seferlik yüzde 10 ek vergi yapılacaktır. Deprem bölgesinde olan mükellefler içinse ek vergi muafiyeti sağlanacaktır.

hemen-basvurun-borcunuz-silinsin-tbmmde-kabul-edildi-resmi-gazetede-yayimlandi-2

Hangi Borçlar 2023 Yapılandırma Kapsamında Olacak?

Askerlik, vergi cezaları, adli para cezaları, idari para cezaları, otoyol ve köprü kaçak geçişleri ve öğrenim kredisi olan vatandaşlar 48 ay taksitli yapılandırma fırsatından yararlanabilecek.

Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamındaki prim kesintiler, topluluk sigorta primleri, işsizlik sigorta primi, eksik işçilik tutarı, tarım hizmet akdi sigortalı prim borçları, gecikme cezası zamları, ticari taksi dolmuş çalıştıranların sigorta prim borçları, rucu alacak yersiz ödenecek aylıklar, malullük aylığı, iş kazası da dahil edilecek.

Belediyelerin su atık alacakları, idari para cezası, taşınmaz ile yapılan satış irtifak hakkı, kiralamaya kaynaklı kullanımlar, emlak vergisi ve tüm vergiler için geçerli olacak.

2023 yapılandırma kapsamında asıl borçların tamamının yüzde 50’s ödenecek. Kalanından vazgeçilecek ve gecikme zammı, vergi cezaları ise silinecek.