Uzunca süredir kullanımı mevcut olan ve dün yaşanan üzücü deprem sonrasında tekrardan gündeme çıkan Google'ın Android telefonlar için uygulaması Google Deprem Uyarı Sistemi kullanımı merak ediliyor. 

Can yakan depremler sonrasında Google Deprem Uyarı Sistemi merakla araştırılmaya başlandı. Deprem olacağı haberini bildirim olarak veren Google Deprem Uyarı Sistemi kullanımı sayesinde deprem yıkıcılığından kurtulma imkânı olabiliyor. 

Android telefonlar tarafından desteklenen Google Deprem Uyarı Sistemi ülkemizde de kullanımı hız kazanmış bulunmakta. Peki Google Deprem Uyarı Sistemi nasıl kullanılır?

Kimi durumlarda depremden önce haber veren, deprem sırasında ya da sonrasında da bildirim gönderebileceği bilinen Google Deprem Uyarı Sistemi kullanımı Google Play Hizmetlerinin bildirimlerinin aktifleştirilmesi ile olabiliyor. 

Ücretsiz deprem uygulaması

Google Deprem Uyarı Sistemi, android kullanıcıları tarafından, internet hizmetlerinin aktifleştirildiği durumlarda deprem bildirimlerini sunabilmekte. Google tarafından tamamen ücretsiz olarak sunduğu Google Deprem Uyarı Sistemi dünya çapındaki depremleri algılayarak öncesinde bildirim gönderebiliyor. 

Deprem meydana geldiği anda deprem dalgalarını hisseden ve korunmak ve zaman kazandırmak adına bildirim olarak iddia çerçevesinde gönderen Google Deprem Uyarı Sistemi ile depremden saniyeler önce vatandaşlar uyarılarak daha güvenli bir yere geçmelerini sağlanıyor.

Müjde Bayram Tatili ile Ara Tatil Birleşti! Ama Hesapta Olmayan Birşey Var Müjde Bayram Tatili ile Ara Tatil Birleşti! Ama Hesapta Olmayan Birşey Var

Google Deprem Uyarı Sistemi aktifleştirme

İOS sistem telefonlar için geçerli olmayan Google Deprem Uyarı Sistemi Android telefonlarda kullanılıyor. 

Dünya genelinde mevcut 3 milyardan fazla telefondaki ivmeyi kullanarak, sarsıntıyı hissederek, deprem bölgesinde bulunan kullanıcıyı uyarıyor. 

Google Play Hizmeti olarak sunulan Google Deprem Uyarı Sistemi konumu kullanarak işleyiş sergiliyor. Tabii ki her depremi algılamak mümkün olmuyor ancak en azından büyük depremler için can kurtarıcı olduğu sebebiyle ilgi odağı oluyor. 

Google Deprem Uyarı Sistemi SharkeAlert tarafından sağlanan verilerle gönderiyor. 

Google Deprem Uyarı Sistemini aktifleştirmek için şu yolları takip edin

Android deprem uyarı sisteminde yararlanmak için kablosuz bağlantı veya veri bağlantısı açık olmalıdır.

  • Telefonunuzun AYARLAR uygulamasını açın.
  • KONUM > GELİŞMİŞ > DEPREM UYARILARI’na dokunun.
  • DEPREM UYARILARI’nı açın.