Yeni konut projesi kapsamı belirlendi. Konut Kredisinde dev desteğin yapılacağı Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından açıklandı. TOKİ projesi 2022 senesi boyunca ev sahibi olmak isteyen vatandaşın hayallerini süslemekteydi. Bankaya belirli bir ücret yarılması sonrasında başvuru koşullarını sağlayan vatandaşın ev sahibi olduğu TOKİ ile biten 2022 senesi sonrasında gözler devletin yaptığı en büyük ev sahibi olma fırsatını sunan kampanyasını açıkladı. 

 TOKİ kampanyasının bitmesi akabinde daha önce İlk Evim, İlk İşyerim kampanyaları dahilinde yeni bir kampanya başlıyor. Bugün itibari ile başvurularını yapabileceğiniz, orta gelirliye özel Yeni Evim Konut Kampanyası başvuruları başladı. Peki Yeni Evim Konut Kampanyası nedir? Yeni Evim Konut Kampanyası nasıl yapılır? Yeni Evim Konut Kampanyası başvuru şartları nelerdir?

Yeni konut modelinin tanıtıldığı geçtiğimiz yılın son günlerinde herkesin içini ısıtacak detaylar oluşturulmuş ve vatandaş Yeni Evim Konut projesini araştırmaya koyulmuştu. Peki konut kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Konut Kredisi başvurusu ne zaman başlayacak?

TOKİ'den sonra en büyük kredi imkanını sunan Yeni Evim Konut Kampanyası başvuruları an itibari ile başladı. Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği detaylar açıklandı. 

Konut Projesi başvuru şartları nelerdir?

Özellikle de kirada oturan ve ev sahibi olmak isteyen orta gelirli vatandaşı ilgilendiren Yeni Evim Konut projesi, vatandaşın içini ısıtacak ve cebini yakmayacak şekilde tasarlandı.  250 bin sosyal konut projesinin ikinci ayağı olarak bilinen kampanya da 0.69'dan başlayan faiz mevcut. 

Krediye başvuran kişinin üzerine bir konut bulunmaması şartı mevcut iken son oturduğu yerde son bir senedir oturma zorunluluğu da var. Sadece sıfır konutlarda geçerli olan kredi kampanyasında son bir yıl içerisinde herhangi bir alış satış işlemi gerçekleştirmeme şartı da mevcut. 

Özelliklede yaşam koşullarının zorlaştığı şu günlerde faizin 1 'in altında olması vatandaş tarafından mutlulukla karşılanırken, 15 yıl kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen vatandaş başvuru şartlarını araştırıyor.  81 ilde düzenlenen kampanya kapsamında orta gelirli kirada oturmak ve ilk defa evini alacak olmak gibi şartlar bulunuyor. 

Nasıl Başvurulacak?

Konut almak isteyen bulduğu daireyle banka veya katılım bankalarına başvuracak.

Devlet katkısı da var

Yeni Evim konut kampanyasında ödemelerin ilk üç yılında devlet kredi çeken vatandaşa destek veriyor. Haneye giren maaşın hesaplanması sonrasında ödeme kolaylıklarının anlaşılacağı Yeni Evim Projesi başvuruları için geç kalmayın. 

Konut kredisi kaç yıl ödenecek?

Kira öder gibi ev sahibi olma yolunu açacak olan yeni proje kapsamında 96 ay,180 ay gibi vade seçenekleri mevcut iken faizlerinde 0,69-0,99 oranından konut kredisi olarak sunulması vatandaşın ev sahibi olmasını kolaylaştıracağa benziyor. 

5 L Ayçiçek yağı en dibe indi! Böyle fiyat ne görüldü, ne duyuldu! Kaçıranlar çok üzülür 5 L Ayçiçek yağı en dibe indi! Böyle fiyat ne görüldü, ne duyuldu! Kaçıranlar çok üzülür

Yeni Evim Kredi ödemeleri nasıl olacak

0.69 faizden başlayacak olan yeni evim kredi kampanyasında 15 yıl vade ile %10 peşinat verilerek başlama imkânı olduğu gibi ödeme kolaylıkları ve eve giren maaşın yüzde 40'ını geçmeyen ödeme kolaylığı mevcut. 

Konut Kredisi hangi şehirlerde olacak

İki bakanlığın ortaklaşa çalışması ile oluşturulan kredi kampanyası 81 il de geçerli olacak. ve 100 bin konut olarak ilk etabı açılacak. 

Peki ya 2. el evler için kredi verilecek mi?

GYODER, İNDER, KONUTDER, İMKON ile Türkiye Müteahhitleri Birliği’nin öncülüğündeki kampanya için vatandaş merakla 2. el evler için geçerli olup olmayacağını soruyor. Ancak Yeni Evim konut kredisi kampanyası 2. el evler için geçerli değil.