Ünlü fantastik roman serisi Harry Potter'ın İngiliz yazarı J.K. Rowling, son dönemlerde trans kişiler hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Şimdi de cinsiyet değiştirme yaşıyla ilgili yorum yapan Rowling, herkesi şaşırttı. 

Survivor 2023'te Yaprak Dökümü Devam Ediyor Survivor 2023'te Yaprak Dökümü Devam Ediyor

The Witch Trials of JK Rowling isimli bir podcast yayınına katılan Rowling, 14 yaşındaki bir insanın cinsiyet değiştirmeye karar vermesi için çok erken olduğunu söyledi. 

Kendisinin de bir zamanlar ergen olduğunu ve cinselliğini sorguladığını söyleyen yazar, heteroseksüel olarak büyüdüğünü aktardı. Ayrıca 14 yaşındaki bir insanın doğurganlık kaybının ne olduğunu anlayamayacağını savundu.

jkrowling

14 yaşındayken çocuk istemediğini, ancak anne olmanın bu hayattaki en harika şey olduğunu söyleyen Rowling, o yaşta birinin ebeveyn olmayı anlayamayacağını söyledi. Ayrıca neyden vazgeçildiği hakkında 14 yaşında bir çocuğun fikir sahibi olamayacağını vurguladı. 

Daha Önce de Eleştirilmişti

Ünlü yazar, daha önce de biyolojik cinsiyeti bir kenara bırakmanın kadın haklarına zarar verebileceğini düşündüğünü söylemişti. Ancak bu söyledikleri karşısında sert eleştirilmiş ve hatta ölüm tehditleri bile almıştı.