Bankalarda unutulan paralar ile alakalı son uyarılar yapılıyor. Zaman aşımına giren paraların TMSF'ye devredilmemesi için elinizi çabuk tutmanız lazım. E-devlet hesabınızdan kontrol etmeniz gerekli olan ve almanız için sadece gününüz kalan unutulmuş paranızın bulunması için hemen harekete geçmeniz lazım. BES ödemeleri de son zamanlar da çok ilgi görüyor

Vatandaşın gün gün paraya olan ihtiyacı artarken, hiç bilmediği bir sistemde birikmiş parasının olacağı açıklaması harekete geçiriyor. Bireysel Emeklilik Sistemi BES üzerinde birikmiş olan paranızı hemen çekebilirsiniz. İşte detaylar.

Bireysel Emeklilik Sistemi olarak bilinen BES sisteminde şahsın adına çekilmeyen para olabileceği hatırlatıldı. Adınıza unuttuğunuz paranın zamanla sisteme geri gönderildiği ve hiçbir hak kazanamayacağınız da biliniyor. İşte tam da bu sırada E-Devlet üzerinden hemen adınıza BES ödemesi var mı yok mu bakmalısınız. 

Unutulan para sorgulama sistemi

Vatandaşların özellikle de haberi olmadan ya da bizzat imzaları ile emekliliklerine ek bir de bireysel emeklilik sistemi devrede. İşten giriş vaktinde biriken BES ücretleri, işten çıkmanız durumunda hesabınızda otomatik olarak çekilmeyi bekliyor. öyle ki pek çok çalışanın haberi olmadığı bu ödemeler işten çıkarılması sonrasında çekilebiliyor. 

Maaş üzerinden kesinti şeklinde hesaplarda olan ve çoğu kişinin bilmediği bu BES birikimi çekilebiliyor. Zorunlu olarak yapılan BES sigortasındaki zorunluluk kalkmış bulunurken, içeride biriken para da zamanla çekilebilir hale geliyor. 

Biriken para sorgulama

E-devlet üzerinden biriken paranızı sorgulayabilirsiniz. E-devlet şifreniz ile giriş yapmanız durumunda ara kısmına Takasbank yazarak ilgili bölüme ulaşabilir ya da Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama' yazarak direk ilgili kısma ulaşabilirsiniz. 

Emekliye Seçim Zammı! Yüzde 36 Zammı Erdoğan Onayladı Emekliye Seçim Zammı! Yüzde 36 Zammı Erdoğan Onayladı

IBAN'a çekebilirsiniz

Kontrol ettiğiniz kısımda eğer ki biriken paranız var ise IBAN numaranızı yazarak paranızı çekebilirsiniz. 

SGK'da da olabilir

BES ödemelerinin yanı sıra SGK'da da birikmiş paranız olabilir. SGK'da paranız olabileceği ödemeler şu şekilde olabiliyor; 4A Nakdi Tazminat Eğitim Öğretim, 4B Nakdi Tazminat Eğitim Öğretim, Bağ-Kur Mahkeme Kararı ile Maaş Ödemesi, Bağ-Kur Tütün Ödemesi, Bloke Konulan Emekli Maaşı, Çölyak Metabolizma Ödemesi, Emekli Hareketsiz İadesi, Emsan Devir Öncesi, Emanet İade, Emzirme Yardımı Ödemesi, Geçici İşgöremezlik Ödemesi, Gelirlerden Red ve İadeler, Şahıs Diş Ödemesi, Şahıs İlaç Ödemesi, Şahıs Sağlık Yolluğu Ödemesi, Şahıs Tıbbi Malzeme ödemeleri

Acele edin

Yukarıda bahsi geçen ödemeler için belirli bir zaman bulunmakta iken bu zamanın geçmesi akabinde paranızı çekmeniz imkansız olabiliyor. Siz dew yukarıda yer alan tüm ödemelerinizi kontrol edin