19.06.2018
Künye
İletişim
10.08.2003, 11:19:41 Güncelleme : 07.09.2016, 23:03:49

Türkiye önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor: 21. Dünya Felsefe Kongresi!

Uluslararası Felsefe Kuruluşları Federasyonu ve Türkiye Felsefe Kurumu Başkanı Prof. Ioanna Kuçuradi: ’Gençlerin felsefeyle uğraşmalarına çok önem veriyoruz ve bu konuda dünyada bir örnek oluşturuyoruz’

Uluslararası Felsefe Kuruluşları Federasyonu tarafından genel yapısı belirlenen bu kongreler, üyelerinden birinin ev sahipliğinde, her beş yılda bir düzenleniyor.

Çalışmalarıyla uluslararası alanda başarı elde etmiş felsefecilerin katıldığı kongrelerde felsefeciler, öğrenci ve öğretmenler ile bu alandaki çalışmalara ilgi duyanlar bir araya geliyor.

Bu yıl, "Dünya Problemleri Karşısında Felsefe" ana başlığını taşıyan kongre, Türkiye Felsefe Kurumu tarafından organize edildi. Etkinliğin bir diğer özelliği de, 21. yy.'ın ilk Dünya Felsefe Kongresi olması.

Kongreye bu yıl aralarında Jürgen Habermas, Gianni Vattimo ve Otfried Höffe'nin de bulunduğu önemli isimler katılıyor.

Ayrıca Bulgaristan eski cumhurbaşkanı felsefeci Jhelev ile Sırbistan Parlamentosu Başkanı Micunovic'in de bulunduğu kongre, bu yıl 1700 kadar felsefeciyi ağırlayacak. Kongre kapsamında 1100 bildiri sunulacak. Açılış oturumu ise 11 Ağustos'ta.


Öğrenciye indirim

Toplantılar Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı ile Harbiye Askeri Müzesi'nde gerçekleştirilecek. Oturumları izlemek isteyenler kayıt yaptırmak zorunda. Bugün 14.00-22.00 arasında Lütfi Kırdar'da kayıt yaptırmak mümkün. Kongrenin tamamını izlemenin bedeli 200 dolar.

Bu kişiler yanlarında bir refakatçi olursa onun için de ayrıca 75 dolar ödeyecek. Öğrenciler ve felsefe grubu öğretmenleri için meblağ 25 dolar.

Bu arada kapıda da kayıt yaptırmak mümkün; tüm siviller için günlük ücret bu durumda 50 milyon TL. öğrenciler içinse 10 milyon TL. Ayrıntılı bilgi www.wcp2003.org ya da www.tfk.org.tr adreslerinden edinilebilir.


Türkiye'den yenilik: Gençlik oturumları

Uluslararası Felsefe Kuruluşları Federasyonu ve Türkiye Felsefe Kurumu Başkanı Prof. Ioanna Kuçuradi "Gençlerin felsefeyle uğraşmalarına çok önem veriyoruz ve bu konuda dünyada bir örnek oluşturuyoruz" diyor

- Türkiye'den felsefecilerin kongreye ilgisi ne boyutta?

- Türkiye'den yaklaşık 60 kişi bildiri sunacak, 16 kişi de yuvarlak masalara katılacak. Tabii ki ana oturumlarda ve sempozyumlara toplam olarak dokuz felsefecimiz konuşmacı olarak katılıyor. Kongrenin çeşitli oturumlarına 12 kişi başkanlık edecek. Bildiri sunmadan katılacak olanlar da var. Aldığımız telefonlara bakılırsa, kongre sırasında da epey kayıt olacağa benziyor.

- Kongrenin Türkiye'de yapılmasında neler etkili oldu?

- Aday olmadan önce yaptığımız uluslararası çalışmalar, başarılı bir kongre düzenleyeceğimize ilişkin kanaat oluşturmuştur. Başka bir etken de, bugün Türkiye'ye duyulan ilgi olsa gerek.

- Kongreyi izlemek isteyenler kayıt yaptırmak ve giriş ücreti ödemek durumunda mi?

- Ulusal Komitenin son toplantısında, daha önce olmayan günlük kayıt yapılabilmesine karar verdik. Günlük kayıt yapmak isteyenler, bir gün için 50 milyon TL; öğrenci ve öğretmenler ise 10 milyon TL ödeyecek. Boston Kongresi'nde bu ücret 75 dolardı.

- Dünya Felsefe Kongresi'nin yapısından söz eder misiniz?

- Kongrelerin geleneksel yapısı, her kongrenin ana konusu etrafında geliştirilen dört ana oturumdan, biri ev sahibi ülkenin felsefesi hakkında olmak üzere beş sempozyumdan, felsefenin çeşitli problem alanlarıyla ve çeşitli bölgelerde yapılan felsefe çalışmalarıyla ilgili bildiri sunulabilecek 50 civarında oturumdan, yuvarlak masalardan ve afiş oturumlarından oluşuyor. Bunlardan başka, FISP'e üye uluslararası kuruluşlara, kendi toplantılarını yapabilmek için mekan sağlanıyor. Bizim kongrenin yeniliği, "gençlik oturumları"dır. Üniversite öğrencileri için, kongrenin ana konusuyla ilgili üç oturumumuz var; bir de Türkiye Felsefe Kurumu'nun Çocuklar İçin Felsefe Birimi'nin, Uluslararası Felsefe Olimpiyatlarına katılanlarla düzenlediği iki oturum. Biz özellikle gençlerin felsefeyle uğraşmalarına çok önem veriyoruz ve bu konuda dünyada bir örnek oluşturuyoruz.

- 21. Dünya Felsefe Kongresi'nin hazırlıkları ne zaman başladı, konu başlıkları ve katılımcıların ve konuşmacıların isimlerine nasıl karar verildi?

- Bu kongrenin İstanbul'da yapılması kararı, 1998 yılının Ağustos ayında alındı. Hazırlıklarına 1999 yılında başladık. Uluslararası Felsefe Kuruluşları'nın akademik sorumluluğunda olan kongrenin akademik hazırlıklarını on kişiden oluşan Uluslararası Program Komitesi yapıyor. Bu komite, Federasyon'a üye kuruluşlardan konular ve konuşmacılar hakkında öneriler istiyor. Bunlarla ve FISP'in Yönetim Kurulu üyelerinin önerileriyle bir program taslağı hazırlıyor. Bu taslak Federasyon'un Yönetim Kurulu'nda görüşülerek son şeklinin alıyor. Kongreye beş-altı dilde gönderilen bildirilerin kabulüne veya reddine Uluslararası Program Komitesi, bazı değerlendiricilerin görüşlerine dayanarak karar veriyor.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...