19.06.2018
Künye
İletişim
07.07.2007, 11:19:41 Güncelleme : 10.05.2016, 16:36:10

Suhrkamp’ın ilk Türk romancısı: Sema Kaygusuz

Edebiyat çevrelerinden büyük beğeni toplayan Sema Kaygusuz’un ilk romanı Yere Düşen Dualar, Fransızca’dan sonra, Almanya’nın en saygın yayınevlerinden biri olan Suhrkamp tarafından Almanca yayımlanacak.

1950 yılında Hermann Hesse kitaplarını yayımlamak için kurulan Suhrkamp, Alman zihinsel kültürünü derinden etkileyen bir yayınevi olarak anılıyor.

Hatta bu çerçevede, dünya terminolojisine "Suhrkamp Kültürü" terimini de yerleştirmiş. Suhrkamp, tek bir kitabın değil, yazarın ve dolayısıyla onun tüm üretiminin arkasında olan, yazara değer veren bir yayınevi.


Suhrkamp'ın yazarlar seckisi icinde Hesse'nin yani sıra, Franz Kafka, Thomas Bernhard, Max Frisch, Samuel Beckett, Marcel Proust, James Joyce, William Faulkner, Ingeborg Bachmann, Milan Kundera, Umberto Eco, Cees Nootboom, Isabel Allende, Marguerite Duras, Pablo Neruda, Julio Cortázar gibi yazarların yanı sıra;

bugün 20. yüzyil düsünsel tarihine adı kazınmış, Ludwig Wittgenstein, Jürgen Habermas, Thedor Adorno, Walter Benjamin, Claude Lévi-Strauss, Roland Barthes, Michel Foucault, Jacques Derrida, Pierre Bourdieu gibi pek çok önemli felsefeci ve sosyal bilim kuramcısı, Suhrkamp tarafından temsil edilmektedir.

Sema Kaygusuz’un öyküleri Fransa’daki İnalco Enstütüsü tarafından çevrilmeye de başlandı. Yazarın romanı Yere Düşen Dualar, Göttingen Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nde, “Çağdaş Türkçenin Edebiyata Yansıması” kapsamında ders olarak inceleniyor
Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...